Δεύτερο σερί «διπλό» για την ΑΕ Μενιδίου (vid)

Embed video:

Τα στιγμιότυπα του παιχνιδιού είναι του Χρήστου Αλεξόπουλου.

Αρκετά ανεβασμένη η ομάδα του Μενιδίου, η οποία από τη στιγμή που προπονητής-παίκτης ανέλαβε ο Θοδωρής Μπαλάτσας κατάφερε να φτάσει στους 30 βαθμούς μία αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Μετά τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής στην Καλαμιά, η ΑΕΜ κατάφερε να επικρατήσει και επί της Φιλοθέης με σκορ 1-2. Στο παιχνίδι που είχε αρκετές φάσεις (βίντεο) μπροστά στις δύο εστίες, το σκορ άνοιξε η γηπεδούχος Φιλοθέη στο 19ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Καλεύρα και κεφαλιά-πάσα του Τασούλα στο δεύτερο δοκάρι, ο Κατσιγιάννης με σουτ από κοντά έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι που στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, μετά από κόρνερ είχαν και οριζόντιο δοκάρι με τον Βασιλάκο, δέχθηκαν την ισοφάριση στο 67', με τον Μπαλάτσα να εκτελεί φάουλ και τον Τσιάπαλη με ωραία κεφαλιά να κάνει το 1-1. Το γκολ της νίκης (1-2) για την ΑΕΜ, το πέτυχε στο 75ο λεπτό ο Καλαμπούκης, με ένα γεμάτο σουτ από τα 40 περίπου μέτρα, αφήνοντας τον Κατσαντούλα να κοιτά απλά την πορεία της μπάλας.

Με τη νίκη αυτή η ΑΕ Μενιδίου πρόσθεσε ακόμα ένα πόντο στη συγκομιδή της ενόψει play-out, ενώ για τους γηπεδούχους δεν αλλάζει κάτι στη βαθμολογική τους θέση, καθώς είναι γνωστό από την προηγούμενη αγωνιστική ότι θα τερματίσουν έβδομοι.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Γεωργούλας Βαλάντης - Μεσίτι Γιάννης

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς): Κατσαντούλας, Μποχώτης, Ζώης Θ., Ζώης Δ. (62' Μερκούρης), Διαμάντης, Γιαννούλης Σ., Βασιλάκος, Καραγιάννης, Κατσιγιάννης, Καλεύρας, Τασούλας (74' Μπασιάκος)

ΑΕ Μενιδίου (Μπαλάτσας): Μούτσιος, Μαλτέζος (67' Κολιούλης), Κάλλιας, Στασινός, Τσιάπαλης, Μπαλάτσας, Καλαμπούκης, Οικονόμου, Θανάσης (90' Κόρδας), Παντιώρας, Νούσιας (77' Κασελούρης)