Νίκη τετράδας για τη Δόξα

Σημαντικής βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε η Δόξα, επικρατώντας της Μέλισσας στο "Γεώργιος Γιολδάσης" με 2-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν λίγο καλύτερα στο γήπεδο και στο 5ο λεπτό είχαν σπουδαία στιγμή, όταν από ωραία ομαδική προσπάθεια και γύρισμα του Στασινούλα, ο Πολύζος σχεδόν σε κενή εστία πλάσαρε πάνω σε αμυντικό. Το παιχνίδι στη συνέχεια κυμάνθηκε γύρω από το χώρο του κέντρου, με ημιτελείς προσπάθειες και για τις δύο πλευρές. Στο 20' σουτ του Κούση από λάθος της άμυνας έφυγε ψηλά, ενώ στο 35', ο Κωσταδήμας με ωραία ενέργεια πήρε την μπάλα στο μισό της ομάδας του και έφτασε στην περιοχή της Δόξας, για να νικηθεί όμως από το Μαλαμή. Στη σημαντικότερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους, στο 40', από στημένη μπάλα, και έπειτα από κακή εκτίμηση του Μαλαμή, ο Μπέτσας πήρε την κεφαλιά ολομόναχος, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και άουτ. Η Δόξα αντέδρασε άμεσα και σκόραρε σε 'ένα κομβικό σημείο, καθώς στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, ο Παπαγιάννης βρήκε πολύ ωραία τον Μπασιούκα στην περιοχή, κι αυτός πλάσαρε ψύχραιμα τον Μπόλη για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα μπήκε καλά όπως και στο πρώτο μισό, και στο 52ο λεπτό, ο Μπασιούκας μετά από ωραία προσωπική προσπάθεια βγήκε στο τετ α τετ με τον Μπόλη, όμως το ψηλοκρεμαστό πλασέ που επιχείρησε έφυγε μόλις πάνω από την εστία του Μπόλη. Στο 56ο λεπτό, ο Σπύρου στην πρώτη του επαφή με την μπάλα λίγο έλειψε να σκοράρει, όμως ο Μπόλης έστειλε σε κόρνερ με τα ακροδάχτυλα την κεφαλιά του. Στο 61ο λεπτό νέα φάση για τη Δόξα, με τον Μπασιούκα να στοπάρει στην περιοχή, όμως να σουτάρει δυνατά πάνω από τα δοκάρια. Η υπεροχή των γηπεδούχων καρποφόρησε στο 71', όταν και αντιστράφηκαν οι ρόλοι του πρώτου γκολ. Ο Μπασιούκας έβγαλε κάθετα στον Παπαγιάννη που μπήκε από αριστερά και πλάσαρε άψογα στην απέναντι γωνία του Μπόλη για το 2-0. Μετά το δεύτερο γκολ η Δόξα "έκατσε" στο γήπεδο, σε αντίθεση με τη Μέλισσα που κυνήγησε ένα γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι. Στο 75ο λεπτό ο Σαγάνης έστειλε με διαγώνιο σουτ την μπάλα στο κάθετο δοκάρι ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μπέτσας με προβολή έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Στην τελευταία τους πολύ καλή στιγμή, οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Μπέτσα να στρώνει στον Πολύζο, και το σουτ του τελευταίου να σταματιέται στη γραμμή από τον οπισθοχωρημένο Μπασιούκα. Το 2-0 παρέμεινε με τη Δόξα να παίρνει ακόμα μία σημαντική νίκη στο Πρωτάθλημα, και να πλησιάζει μάλιστα στην τρίτη θέση, εκμεταλλευόμενη το στραβοπάτημα της ΑΕ Μενιδίου.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης  Βοηθοί : Μπουντούρης Γιάννης - Λάμπρου Χάρης

Δόξα Άρτας (Σιαπέρας-Γεωργίου) : Μαλαμής, Τσούμαλης (82' Μπιλιάλης), Παπαγιάννης, Σιαπέρας, Στέργιος, Αράπης, Καλόγηρος (56' Σπύρου), Στασινούλας, Πολύζος (64' Βελαέτης), Μπασιούκας, Βασιλάκης

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Μπόλης, Καλαμπόκης, Τσιάτσος, Κούσης, Μπέτσας, Κωσταδήμας (82' Ρίζος), Μανιώτης (64' Πολύζος), Σαγάνης, Θανάσης (58' Βασιλείου Γ.), Αβράμης, Κούσης Αλ.