Έκανε το καθήκον της και επέστρεψε στις νίκες η Δόξα Πύρρου

Τo 4 στα 4 στην έδρα της έκανε η αρτινή ομάδα κόντρα στον ουραγό ΑΓΣΙ.

Επιστροφή στις νίκες για την Δόξα Πύρρου Άρτας, η οποία στο β' ημίχρονο ανέβασε στροφές και με πρωταγωνιστές τους συνήθεις ύποπτους Ίλιτς και Μπάλλα που πέτυχαν 45 πόντους, επικράτησαν στο Κλειστό Γυμναστήριο Τ9 των Κωστακιών, με 78-71 του ουραγού αλλά μαχητικού ΑΓΣΙ που δεν έχει γευτεί ακόμα τη χαρά της νίκης. Αυτή ήταν η 4η νίκη στην έδρα της, όπου διατηρεί το απόλυτο και 6η συνολικά, παραμένοντας στη 2η θέση του 1ου ομίλου της National League 2. Στην α' περίοδο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά εύστοχες από την περιφέρεια, με το τέλος της να βρίσκει μπροστά την ΑΕΔΠ με 22-18. Στην επανάληψη τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν το ίδιο καλά στην επίθεση για την αρτινή ομάδα, με την ομάδα των Ιωαννίνων που είχε μεγάλη μέρα των πρώην παίχτη των γηπεδούχων, Τσατάλα, που πέτυχε συνολικά 26 πόντους, να βρίσκεται μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου με 33-34.

Στο β' ημίχρονο οι δύο ομάδες βρισκόταν κοντά στο σκορ, όμως στα μισά του γ' δεκαλέπτου, η Δόξα Πύρρου με ένα ξέσπασμα και σερί 20-6 κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά, με το σκορ να κλείνει στο 62-48. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν η σειρά του ΑΓΣΙ να μειώσει με δικό του σερί σε μονοψήφια διαφορά, ενώ η ΑΕΔΠ από την πλευρά της αδυνατούσε να βρει λύσεις στην επίθεση. Όμως τελικά, ο αρχηγός Γυφτοκώστας με δικό του τρίποντο έδωσε ανάσα στην αρτινή ομάδα, η οποία στο τέλος κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 78-71, σε ένα ματς που σίγουρα ο κόουτς Παππάς έδωσε περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε παίχτες που στα προηγούμενα ματς βοήθησαν λιγότερο.

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας-ΑΓΣ Ιωαννίνων 78-71

Διαιτητές: Λιαρομμάτης - Αποστολόπουλος - Θεοδοσόπουλος

Δεκάλεπτα: 22-18, 11-16, 29-14, 16-23

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Μπάλλας 20(1), Θώδης, Πρίφτι, Βασιλείου, Μουκάι 5(1), Ίλιτς 25(5), Ιωαννίδης 5(1), Γυφτοκώστας 11(3), Σταυρόπουλος , Δόνος 12(2), Μπαρτζώκας

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Ασπρούδης): Τασουλής 8, Μητρόπουλος , Ματσάγγας 15(2), Πετρίδης 5(1), Τσαταλάς 26(3), Τσόλης Ν. 7(1), Θεοδωρόπουλος 7, Τσόλης Γ. 2, Κοντός, Τούλιας, Σαββίδης, Παππάς 1