Η ΑΕ Σελλάδων κατέκτησε το πρωτάθλημα Κ15 (pics)

Επικράτησε με 2-0 της Αναγέννησης Άρτας.

Η ομάδα των Σελλάδων ήταν η νικήτρια του τελικού του πρωταθλήματος Κ15 της ΕΠΣ Άρτας για τη σεζόν 2021-22, η οποία με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έφτασε στη νίκη με σκορ 2-0 απέναντι στην Αναγέννηση Άρτας. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός ότι αγωνιζόντουσαν στην έδρα τους μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και είχαν την πρώτη τους μεγάλη στιγμή στο 12ο λεπτό, όταν ο Γκίκας με κοντινή προβολή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μ. Μαρκόπουλο που απέκρουσε ενστικτωδώς. Επτά λεπτά αργότερα, η ΑΕΣ άνοιξε το σκορ, όταν ο Μπέκας με εξαιρετικό σουτ με το αριστερό, από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, έστειλε τη μπάλα στην απέναντι πλευρά της εστίας για το 1-0. Στο 28' ο Μπέκας απείλησε ξανά, όταν μετά από σέντρα έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στην αγκαλιά του γκολκίπερ, ενώ στο 32' από εκτέλεση κόρνερ, ο Ν. Χαβέλας από την καρδιά της περιοχής πήρε την κεφαλιά, με τον Μαρκόπουλο να μπλοκάρει και πάλι τη μπάλα. Ένα λεπτό αργότερα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ξανά στην επίθεση, με τον Παπαγεωργίου να πατά περιοχή, να προσποιείται και να σουτάρει, με τη μπάλα όμως να περνά παράλληλα με το τέρμα. Η Αναγέννηση από την πλευρά της απείλησε με δύο μακρινά σουτ του Λ. Μαρκόπουλου, με αυτό του 39ου λεπτού να περνά λίγο δίπλα από την εστία.

Στην επανάληψη και στο δεύτερο 40λεπτο, η ΑΕ Σελλάδων ξεκίνησε ουσιαστικά με γκολ από τα αποδυτήρια, δίνοντας τους σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της νίκης και του τροπαίου. Συγκεκριμένα, στο 41ο λεπτό, ο Παπαγεωργίου αφού πέρασε δύο παίχτες από τα δεξιά, γύρισε τη μπάλα στον ξεχασμένο Γκίκα, που με πλασέ έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 50' από εκτέλεση φάουλ του Λ. Μαρκόπουλου, ο Ν. Χαβέλας λίγο έλειψε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, η οποία τελικά πέρασε κόρνερ, από το οποίο με εκτελεστή και πάλι τον Μαρκόπουλο, ο Γιάννος είχε μία κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο. Στο 53' ο Γκίκας με σουτ από πλάγια θέση ανάγκασε τον Μαρκόπουλο να βγάλει σε κόρνερ, ενώ δύο λεπτά αργότερα από νέο στημένο του Λ. Μαρκόπουλου, ο Γιάννος δεν μπόρεσε να βρει για λίγο τη μπάλα με το κεφάλι, ενώ ο Κασσελούρης στην έξοδό του "βρήκε αέρα". Στο 56' ο πολύ δραστήριος Γιάννος προσπάθησε να βάλει με ατομική προσπάθεια την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι, όμως το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση πέρασε παράλληλα με την αντίπαλη εστία. Τελευταία αξιόλογη στιγμή για την Αναγέννηση στις καθυστερήσεις, με τον Κανταρέλη που προωθήθηκε να σουτάρει διαγώνια από πλάγια θέση, τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι, το παιχνίδι τελικά να ολοκληρώνεται χωρίς κάποια άλλη αλλαγή στο σκορ, και τους γηπεδούχους με το 2-0 να ξεχύνονται στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος, παρέα με γονείς και φίλους.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Βουρλόκας Ζάχος - Σιατής Ανδρέας

ΑΕ Σελλάδων (Κωνσταντινίδης): Κασσελούρης, Ντούλας, Μπουζάνης, Χρήστου, Πλούμπης, Χαβέλας Ν., Σιαφάκας, Κολοβός (74' Γεωργίου), Παπαγεωργίου (56' Τσιρογιάννης), Γκίκας (67' Χαβέλας Γ.), Μπέκας (74' Πήλιος)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας): Μαρκόπουλος Μ., Κανταρέλης, Μπουνιάκος (41' Καρατζάς), Ζιώγας, Πάνος, Μαρκόπουλος Λ., Κοντοδήμας (75' Νταλής), Μπέλλος (45' Κατσινίκας), Τσίντζος, Γαζής (75' Ζώης), Γιάννος

Θα ακολουθήσει βίντεο με την απονομή αλλά και δηλώσεις από τους πρωταγωνιστές.