Νέα ευρεία νίκη για τον Αστέρα Ρόκκα, 5-2 τα Ρακούν

Τρίτη σερί νίκη για τον Αστέρα Ρόκκα με ευρύ σκορ, ο οποίος έχει πετύχει 14 γκολ σε τρία παιχνίδια.

Ακόμα μία ευρεία νίκη, την τρίτη σερί, κατέκτησε σήμερα ο Αστέρας στα Ρόκκα, επικρατώντας με σκορ 5-2 των Ρακούν και παρέμεινε στην 4η θέση που δίνει αβαντάζ στην α' φάση των play-off, ενώ ταυτόχρονα αποσπάστηκε 6 βαθμούς από τον Δία που τον ακολουθεί, καθώς ηττήθηκε στην Αγ. Παρασκευή. Στον αντίποδα τα Ρακούν θα περιμένουν τη διεξαγωγή των αναβληθέντων παιχνιδιών για να δούνε αν θα παραμείνουν σε θέση play-off με τη λήξη του α' γύρου του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση, αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους τους, με τον Ράικο μόλις στο 3ο λεπτό, να έχει ένα καλό σουτ που πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο ίδιος παίχτης λίγο μετά, μετά από ένα-δύο με τον Μπαλτζώη πλάσαρε λίγο πάνω από την εστία. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ στο 14ο λεπτό, όταν σε βαθιά μπαλιά, ο Χρ. Γκανιάτσας ξέφυγε στην ταχύτητα από τον Κοντογιάννη, ο οποίος τον ανέτρεψε ενώ βρισκόταν απέναντι από τον Μαλαμή, με τον διαιτητή να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα του πέναλτι. Ο Μήλιος ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα, στέλνοτας τη μπάλα στον "ουρανό" της εστίας και δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Μάλιστα, στο 22ο λεπτό, ο Αστέρας διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Νεραϊδιώτη να παίζει ωραία κάθετα τον Μήλιο, αυτός να τροφοδοτεί τον Γ. Πανετά, ο οποίος κοντρόλαρε και πλάσαρε σωστά για το 2-0. Στο 27ο λεπτό ήταν η σειρά των Ρακούν να κερδίσουν πέναλτι, μετά από διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα σε Ράικο και Σιαπέρα, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται εντόνως για την απόφαση αυτή. Ο Ράικος έστειλε τη μπάλα ψηλά στην εστία, μειώνοντας για την ομάδα του σε 2-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου, με τον Μάη να τροφοδοτεί τον Ηλ. Γκανιάτσα, ο οποίος πλάσαρε τον Μαλαμή, με τον Μέγα να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, ενώ στο 34', ο Ηλ. Γκανιάτσας έπαιξε κάθετα το γιο του Χρυσόστομο, ο οποίος όμως νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Μαλαμή. Τελικά, ο Αστέρας απέκτησε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στο 44ο λεπτό, όταν από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μήλιου, ο Μέγας δεν έκανε σωστή εκτίμηση της πορείας τη μπάλας και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του σημειώνοντας με αυτό τον τρόπο το 3-1. Ένα λεπτό μετά, ο Ηλ. Γκανιάτσας πάσαρε στο Νεραϊδιώτη στα όρια της περιοχής, το πλασέ του όμως κατέληξε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι έκαναν το 4-1 στο 56ο λεπτό, με κεφαλιά του Μάη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νεραϊδιώτη το πρώτο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν στη συνέχεια μία ευκαιρία με τον Μπαλτζώη μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Ράικο, το οποίο απέκρουσε με τα πόδια ο Τάτσης, μείωσαν σε 4-2 στο 83ο λεπτό, όταν από σέντρα του Μπούκα και μία πρώτη κεφαλιά, ο Θεοδωρής ξεχασμένος στο πίσω δοκάρι με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Όμως και πάλι οι παίχτες του Αστέρα είχαν απάντηση, με τον Μήλιο δύο λεπτά αργότερα να κάνει ωραία ατομική προσπάθεια από τα δεξιά και να δίνει γκολ πάρε-βάλε στο Νίκαρη που εξ επαφής διαμόρφωσε το τελικό 5-2. Ο Νίκαρης στο 90' θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ, μετά από ωραία κάθετη πάσα του Σιαπέρα, όμως αφού απέφυγε με προσποίηση τον προσωπικό του αντίπαλο, στη συνέχεια πλάσαρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διαιτητής: Σκαμπαρδώνης Παναγιώτης  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Πολύζος Αλκίνοος

Αστέρας Ρόκκα (Σιαπέρας Χ.): Τάτσης (87' Γράδος), Υφαντής (62' λ.τρ. Τασούλας), Συγίζης, Ζαρκάδας, Σιαπέρας, Μάης, Μήλιος, Γκανιάτσας Χρ. (87' Καλόγηρος), Γκανιάτσας Ηλ. (82' Νίκαρης), Νεραϊδιώτης, Πανέτας Γ. (87' Βάντζος Ελ.)

ΑΣ Ρακούν (Καρέζος): Μαλαμής, Παππάς (86' Σκαλτσώνης), Μπίτζος, Ψωράκης, Κοντογιάννης (65' Μερκάι), Μέγας, Μπαλτζώης, Θεοδωρής, Ράικος, Τσιρώνης, Μπούκας