Πέρασε από τους Κωστακιούς το Πέτα

Χάρη σε δύο γκολ στο πρώτο μέρος, οι Φιλέλληνες επιβλήθηκαν του Δία, με 0-2 και επέστρεψαν στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας τον αγώνα του Κλειδίου.

Επιστροφή στις νίκες για τους Φιλέλληνες, που επικράτησαν του Δία Κωστακιών, με 0-2 και ανέβηκαν ξανά στην κορυφή, περιμένοντας το μεσημεριανό αγώνα του Κλειδίου. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 2ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σ. Σταμάτη, ο Γ. Σταμάτης πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έγραψε το 0-1. Στο 18ο λεπτό, ο Δίας έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν μετά από κόρνερ και αναστάτωση στην άμυνα του Πέτα, ο Μπέλλος έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από την εστία, με τους Φιλέλληνες να απαντούν στις ευκαιρίες στο 22ο λεπτό, όταν ο Μήτσος ελίχθηκε έξω από την περιοχή και έπιασε το σουτ, που κάπου βρήκε και πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Στο 25ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι εδραίωσαν το προβάδισμά τους, όταν μετά από λάθος της άμυνας, ο πολύ παραγωγικός παρά τα 40 του χρόνια, Λάμπρος Μήτσος έγινε κάτοχος της μπάλας και αφού έβαλε πλάτη τον αντίπαλό του, πλάσαρε χαμηλά τον εξερχόμενο Βασιλάκη, και έγραψε το 0-2 για την ομάδα του. Στο 27ο λεπτό, ο Μήτσος λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν μετά από πάσα του Κώτση προσπάθησε να τσιμπήσει την μπάλα προ του Βασιλάκη, όμως η αναπήδηση δεν τον ευνόησε και χάθηκε σημαντική ευκαιρία, ενώ στο 37ο λεπτό, ο Σ. Σταμάτης σούταρε, με την μπάλα να αλλάζει πορεία και να φεύγει κόρνερ, σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για χέρι-πέναλτι. Η τελευταία φάση ανήκε στο Δία, που μετά από ώρα, στο 45ο λεπτό είχε μια τελική προσπάθεια, με το σουτ του Λαζανά όμως να μην απειλεί ιδιαίτερα το Σπυράκο.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι πρώτοι, με το Μήτσο στο 50ο λεπτό, να συγκλίνει ωραία από δεξιά και να επιχειρεί αριστερό σουτ, με την μπάλα όμως να φεύγει δίπλα από την εστία. Η επόμενη φάση άργησε να έρθει, καθώς στο 69ο λεπτό, ο Κώτσης είχε ένα καλό σουτ, που πριν καταλήξει στην εστία, σταμάτησε σε αμυντικό προ της γραμμής, ενώ στο 81ο λεπτό, ήταν σειρά του Κολοβού να κάνει ωραία προσπάθεια και να πατήσει στην περιοχή, όμως να δει το σουτ του να σταματά σε σώμα αμυντικού πριν βρει εστία. Το δεύτερο μέρος, είχε πολύ λίγες στιγμές, κυρίως για το Πέτα, που δεν κινδύνεψε και διαχειρίστηκε το προβάδισμά του, με την τελευταία τελική να έρχεται στο 83ο λεπτό, με το Γεωργή να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής και την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια, με το 0-2 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Φάντη.

Θα ακολουθήσει πλούσιο φωτορεπορτάζ, αλλά και βίντεο με τα γκολ και τις καλύτερες στιγμές του παιχνιδιού.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Βασιλάκης Στέργιος - Μαζαράκος Νίκος

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Βασιλάκης, Μπολιεράκης (66' Βασιλείου), Λαζανάς, Καρίνας (72' Μίκροβας), Αθανασούλας, Σίμος Π. (56' Μπεκιάρης), Σίμος Ν., Μπαλαδήμας, Μπέλλος (46' Τάγκας), Καϋμενάκης, Βάντζος (56' Σίμος Α.)

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Σπυράκος, Ευθυμίου, Κώτσης (70' Γεωργής), Ντιβέρης (70' Ευθυμίου), Γρούμπας, Θεοδωρής, Αθανασιάδης (46' Κολοβός), Καλύβας, Μήτσος (58' Κώστας), Σταμάτης Σ. (58' Τζούκας), Σταμάτης Γ.