Έχασε το «διπλό» μέσα από τα... χέρια του

Δικό του ματς έχασε ο Πρωτέας στην Κατερίνη, καθώς ήρθε ισόπαλος με γκολ που δέχθηκε δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο α' μέρος και βρέθηκαν από το δεύτερο πεντάλεπτο μπροστά στο σκορ, όμως οι παίκτες του Πρωτέα αν και βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και 5 τέρματα διαφορά, κατάφεραν στο τέλος του α' ημιχρόνου να είναι ισόπαλοι με τον Αρχέλαο 14-14. Στην επανάληψη και μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν και ο Πρωτέας ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να κυνηγούν το σκορ. Ωστόσο με δύο γκολ στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, το τελευταίο μάλιστα στην εκπνοή, ο Αρχέλαος ισοφάρισε σε 28-28, με τους παίκτες του Πρωτέα να μην πιστεύουν πώς έχασαν τον έναν επιπλέον βαθμό που θα τους έδινε η νίκη. Πρώτοι σκόρερ για τον Πρωτέα οι Λάππας και Βουγιάνοβιτς με 7 τέρματα. Να σημειώσουμε ότι αυτή είναι δεύτερη ισοπαλία του Πρωτέα στο πρωτάθλημα, επίσης εκτός έδρας και με το ίδιο σκορ (εκτός με Ζαφειράκη Νάουσας)!

Διαιτητές: Γρηγοριάδης - Τομίδης

Πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 8-4, 11-7, 13-10, 14-14 (ημχ), 18-18, 21-21, 21-24, 22-25, 24-26, 28-28

Δίλεπτα: 3-5  Πέναλτι: 1/2 - 4/4

Αρχέλαος Κατερνίνης (Σκούφας): Κοσμίδης, Καραγιάμπας, Τριανταφύλλου 5, Ξεφτέρης, Ξώνης, Ράπτης, Εγγλέζος 1, Ραντζέλοβιτς 11, Θυμιόπουλος 1, Χαραλαμπίδης 4, Τερζής, Παπανάκος, Σκούφας Δ., Σκούφας Κ., Χρυσός 6, Αναστασίου

Πρωτέας Άρτας (Τσέλιος): Τσούλος, Τσέλιος Π. 5, Τλούπας, Βουρκόλας, Κίτσος 2, Ρίζος, Μπισκανάκης, Γεωργιάδης, Τσέλιος Γ., Μπίζγκα 6, Λάππας 7, Βουγιάνοβιτς 7, Τσέλιος Ν., Τσάκαλος 1, Ντάλας