Το έσωσε στο τέλος ο Πρωτέας

Ίσως αποδειχθεί καταστροφικό το σημερινό αποτέλεσμα για την αρτινή ομάδα, στην προσπάθεια της να συμμετέχει στα play-off ανόδου στην Handball Premier.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Πρωτέα ισορρόπησαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στα επόμενα λεπτά, αλλά δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Αρίων πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων (17-20). Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για τη νίκη, όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά να πάρουν τελικά τον βαθμό της ισοπαλίας με 21-21. Πρώτος σκόρερ του Πρωτέα αλλά και του αγώνα ο Βουγιάνοβιτς, με 8 τέρματα, με τον Παναγιώτη Τσέλιο να ακολουθεί με 6.

Διαιτητές: Χαρίτσος - Θεοδοσίου

Πεντάλεπτα: 1-3, 3-6, 5-7, 7-7, 9-9, 11-11 (ημχ.), 12-13, 14-15, 15-17, 17-20, 19-21, 21-21

Δίλεπτα: 1-4  Πέναλτι: 4/5 – 0/0

Πρωτέας Άρτας (Τσέλιος): Τσούλος, Τσέλιος Π. 6, Βουρλόκας, Μπισκανάκης, Ντάλας 1, Κίτσος, Τσέλιος Ν. 1, Γεωργαλής, Ρίζος, Δράκος, Μπίζγκα 3, Λάππας 2, Βουγιάνοβιτς 8, Τσάκαλος

Αρίων Πτολεμαΐδας​ (Πασιαλής): Τατσίδης, Παπαχρήστου, Παναγιωτίδης 6, Αβραμίδης, Κόλλιας, Ασιάνος, Νικολαΐδης 2, Ατσίμοβιτς 4, Ακριτίδης 2, Τσαναξίδης 6, Τζίτζιος, Μουλάκης 1, Πασσαλίδης