Έφυγε με το «διπλό» το Κορφοβούνι από τα Ρόκκα (pics)

Ο ΑΟ Κορφοβουνίου πέρασε από τα Ρόκκα κόντρα στον Αστέρα με 0-1 και σημείωσε τη τρίτη συνολικά και δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, σε αντίθεση με την ομάδα των Ρόκκα που γνώρισε δεύτερη σερί ήττα με το ίδιο σκορ.

Σε ένα ματς με αρκετή ένταση, δυνατά μαρκαρίσματα και διαμαρτυρίες, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο απειλητικοί στο πρώτο μέρος, και στο δεκάλεπτο ο Τάτσης με ωραίο σουτ με το αριστερό λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, είδε τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ ο Ζίου που ήταν αρκετά διεισδυτικός από τα αριστερά, είχε ένα σουτ από πλάγια θέση που απέκρουσε σε κόρνερ ο Ζιώβας. Από πολύ πλάγια προσπάθησε να νικήσει τον Φώτη και ο Μήλιος, όμως το σουτ του πέρασε πάνω από τα δοκάρια, για να έρθει μετά από αρκετή ώρα στο 36ο λεπτό η φάση που σημάδεψε την αναμέτρηση, με τον Καμηνά να κερδίζει πέναλτι από μαρκάρισμα του Μάη, μία υπόδειξη που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, καθώς ο ποδοσφαιριστής του Κορφοβουνίου δεν έπεσε στο έδαφος αλλά συνέχισε κανονικά την προσπάθειά του, με τον διαιτητή να γυρνά πίσω τη φάση και να δείχνει την άσπρη βούλα, από την οποία ο Ζαφείρης ήταν εύστοχος για το 0-1.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας έγινε πιο επιθετικός και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως δεν κατάφερε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης στα αρκετά γεμίσματα που δοκίμασαν οι παίχτες του στην αντίπαλη περιοχή, ενώ ούτε οι φιλοξενούμενοι στις δύο στιγμές που είχαν στην κόντρα, κατάφεραν να τελειώσουν το ματς. Συγκεκριμένα, στο 65' από σέντρα του Νίκαρη, ο Τσώλας πήρε την κεφαλιά και ο Φώτης με εντυπωσιακή εκτίναξη στο παραθυράκι του απέκρουσε τη μπάλα, ενώ λίγο αργότερα, ο Γκανιάτσας μέσα από την περιοχή σούταρε στην αγκαλιά του τερματοφύλακα. Ο ίδιος παίχτης λίγο αργότερα έσπασε τη μπάλα στα όρια της περιοχής στον Αλ. Πανέτα που σούταρε πάνω από την εστία, ενώ ο τελευταίος είχε και ένα μακρινό σουτ που έπεσε και μπλόκαρε στη γωνία του ο Φώτης. Ο ΑΟΚ από την πλευρά του είχε τις δύο καλές στιγμές σε αντεπιθέσεις με τον Ζίου από πλάγια θέση, όπου στην πρώτη νικήθηκε εύκολα από τον Ζιώβα και στη δεύτερη σούταρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Διαιτητής: Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί: Αλευρή Κωνσταντίνα - Νικολάου Βαγγέλης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν. - Γκανιάτσας Η.): Ζιώβας, Αθανασίου (46' Γκανιάτσας Η.), Πανέτας Α., Ζαρκάδας, Συγίζης, Μάης, Νίκαρης, Κρεμίδας, Δήμος, Οικονόμου (62' Τσώλας), Μήλιος

ΑΟ Κορφοβουνίου (Κορομηλάς): Φώτης, Παύλος, Καραντζάς Ε., Βούλγαρης, Κοκκινέλης, Νύχτης, Καμηνάς (67' Διαμάντης), Ζαφείρης, Τάτσης Κ. (86' Κοντοδήμας), Ζίου, Καραντζάς Θ.