Δύσκολο "διπλό" στον Άγιο και 2 στα 2 για τη Φιλοθέη

Αν και δύσκολα, η Φιλοθέη κατάφερε να περάσει από τον Άγιο Σπυρίδωνα, χάρη σε ένα γκολ του Μουζακίτη.

Το 2 στα 2 έκανε η Φιλοθέη, που πέρασε από τον Άγιο Σπυρίδωνα, με 0-1. Το πρώτο 20λεπτο κύλησε χωρίς κάτι ιδιαίτερο, με ένα σουτ για την κάθε ομάδα, για τον Παναγροτικό με το Μένα, που κόντραρε σε σώματα, και για τους φιλοξενούμενους με το Γιαννούλη, που έφυγε άουτ. Στο 25' ήρθε η πρώτη πολύ καλή στιγμή στο ματς, με το Βασιλάκο να σπάει στον Καραγιάννη, με το σουτ του τελευταίου να φεύγει λίγο άουτ, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, ήταν η σειρά του Μουζακίτη να απειλήσει, με το Μαλιζόγλου, όμως να διώχνει με τα πόδια. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Φιλοθέη κέρδισε κάποια συνεχόμενα κόρνερ, με τον Κατσιγιάννη να επωφελείται σε ένα από αυτά και να σουτάρει από το πέναλτι, άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή όμως στην τελική προσπάθεια είχαν πρόβλημα. Στο 55ο λεπτό, ωραίο σουτ του Καραγιάννη, έβγαλε με διπλή προσπάθεια εντυπωσιακά ο Μαλιζόγλου. Στο 61ο λεπτό  καθώς και τρία λεπτά αργότερα, ο Βασιλάκος είχε δύο προσωπικές ενέργειες και σουτ που έφυγαν άουτ, ενώ στο 68', από πάσα του Ζώη, ο Μπιρμπίλης σούταρε, όμως ο Μαλιζόγλου, που δείχνει πολύ καλά στοιχεία στην εκκίνηση της σεζόν, έδιωξε και πάλι. Το γκολ για τη Φιλοθέη ήρθε τελικά στο 70ο λεπτό, όταν ο Βασιλάκος έκανε την παράλληλη πάσα, και ο Μουζακίτης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 0-1. Η Φιλοθέη βρήκε το γκολ που έψαχνε και από εκείνη τη στιγμή διαχειρίστηκε το παιχνίδι, με την εμπειρία των παικτών της, φεύγοντας με το "διπλό".

Αξίζει να σημειωθεί, ότι πριν την έναρξη του παιχνιδιού, έγινε η απονομή του Πρωταθλήματος της Β' κατηγορίας, στον Παναγροτικό, που πέρσι κατέκτησε την πρώτη θέση και την άνοδο.

Διαιτητής : Παπαμιχαήλ Αποστόλης  Βοηθοί : Παπανίκου Βαγγέλης - Σαρλής Χρήστος

Παναγροτικός Αγ. Σπυρίδωνα (Τσάτσος) : Μαλιζόγλου, Νάσκαρης (46' Ντάκουλας), Καλαμπαλίκης (41' Μπότσαρης - 65' Στάθης), Γεωργάρας Θ., Νταλάκας, Μένα (52' Ζαρκαδούλας), Γεωργάρας Λ., Θεοδώρου, Τσάτσος (46' Χαλάστρας), Γκίκας, Γεωργάρας Κ.

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας) : Μπόλης, Ζώης Θ., Ευθυμίου, Κατσιγιάννης, Γιαννούλης Δ. (63' Καραχάλιος), Τσώλας Π. (57' Τσώλας Κ.), Τσώλης, Μπιρμπίλης, Μουζακίτης (87' Γόγαλης), Καραγιάννης, Βασιλάκος