Ισοπαλία 2-2 για Καμπή και Κλειδί

Με το σκορ στο 2-2 ολοκληρώθηκε ένα από τα ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Α' ΕΠΣ Άρτας, ανάμεσα στην ΑΕΚ και το Κλειδί στην Καμπή.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Φελέκης εκτέλεσε χαμηλά το κερδισμένο φάουλ από τα δεξιά και ο Κατσαρός που πήγε πρώτος στη μπάλα, με ωραίο πλασέ στο πρώτο δοκάρι νίκησε τον Γεροδήμο που δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ, κάνοντας το 0-1. Στο 10' η ομάδα του Κλειδίου έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα, όταν ο Φελέκης με νέα εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, βρήκε τον ξεχασμένο Στέφανο Δήμο στο δεύτερο δοκάρι που πλάσαρε με τη μία, με τον Γεροδήμο να αποκρούει ενστικτωδώς σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ στο 14ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Σωτήρη Σταμάτη, οι αμυντικοί δεν απομάκρυναν, ο Πάνος Δήμος έκανε το γυριστό, ο Κοτρότσιος έβαλε το κεφάλι και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Ένα λεπτό μετά, ο Δήμος δοκίμασε το πόδι του από πλάγια, με τον Μπόνια να μπλοκάρει, για να απειλήσουν ξανά στο 19' οι φιλοξενούμενοι, με τον Φελέκη να εκτελεί όμορφα ακόμη ένα φάουλ, όμως ο Πέτσας έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, από ωραία συνεργασία Φελέκη - Χάρου, ο τελευταίος έκανε το μονοκόμματο σουτ και ο Γεροδήμος με το ένα χέρι έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 28' από γύρισμα του Φελέκη, ο Μάλλιος από καλή θέση πλάσαρε αδύναμα και ο Γεροδήμος μπλόκαρε, ενώ στο 31', ο πολύ καλός σήμερα, Γεροδήμος με δύσκολη επέμβαση νίκησε ξανά τον ξεχασμένο Μάλλιο, που από κοντά ύστερα από σέντρα του Χάρου δεν κατάφερε να τον νικήσει. Στο 38' από λάθος παίξιμο της άμυνας της Καμπής, ο Αντωνίου έκλεψε τη μπάλα και γύρισε στο πέναλτι στον Στέφανο Δήμο, ο οποίος πλάσαρε μακριά από την εστία. Στο 42ο λεπτό, οι παίκτες της ΑΕΚ, τιμώρησαν την αστοχία των φιλοξενούμενων, με τον Πάνο Δήμο να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας και με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή να μην αφήνει περιθώριο αντίδρασης στον Μπόνια για το 2-1. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμα μία φάση, για να ισοφαρίσουν αυτή τη φορά, με τον Πέτσα στο 45' από το δεύτερο δοκάρι να πλασάρει ελάχιστα δίπλα από το παραθυράκι του Γεροδήμου.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι, με τον Σωτήρη Σταμάτη να νικιέται από τον Μπόνια με τις γροθιές σε απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 46', ενώ πέντε λεπτά αργότερα, από εκτέλεση κόρνερ του ίδιου παίκτη, ο Κοτρότσιος έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω, όμως ο Πλακιάς πλάσαρε άστοχα εκτός εστίας. Στο επόμενο λεπτό, το Κλειδί βγήκε στην επίθεση, ο Μάλλιος έστρωσε στον Φελέκη που σούταρε πάνω από τα δοκάρια. Στο 72' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση, όταν από εκτέλεση φάουλ του Π. Δήμου και γυριστή κεφαλιά του Ρούσσα η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, με τους γηπεδούχους από την άλλη πλευρά να πλησιάζουν κοντά σε τρίτο τέρμα στο επόμενο λεπτό, με τον Πάνο Δήμο να φεύγει στην αντεπίθεση και τον Στ. Μανιφάβα με σωτήριο τάκλιν και το Μπόνια να τον σταματάνε, ενώ στο 75' από εκτέλεση κόρνερ του Νίκαρη, ο Πάνος Δήμος από το δεύτερο δοκάρι πλάσαρε άουτ. Στο 79' το Κλειδί είχε και δεύτερο δοκάρι, με τον Αντωνίου να εκτελεί κόρνερ, τη μπάλα να φτάνει στο Μάλλιο, ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι που πίεζαν για το γκολ της ισοφάρισης, τα κατάφεραν στο 81ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Π. Δήμου, ο Ρούσσας αυτή τη φορά νίκησε το Γεροδήμο που δεν κατάφερε να αποκρούσει, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-2. Στα εναπομείναντα λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να φτάσει σε κάποια άλλη αξιόλογη φάση, με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Βατός Παναγιώτης - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος): Γεροδήμος, Στέργιος, Τζώρας, Παππάς Ν., Σταμάτης Δ. (46' Στούπας Φ.), Πλακιάς, Κοτρότσιος, Σταμάτης Σ., Μουσιωτίτσας (68' λ.τρ. Σαραντάρης), Νίκαρης (76' Παππάς Μ.), Δήμος (85' Τζούκας)

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.): Μπόνιας, Χάρος, Πέτσας, Μανιφάβας Στ., Μανιφάβας Ε. (60' Δήμος Π.), Φελέκης (60' Μίγδος), Κατσαρός (60' Ρούσσας), Βασιλάκης, Αντωνίου, Μάλλιος, Δήμος Στ. (76' Δράκος)