7η η Εθνική Γυναικών Beach Handball στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες

Την 7η θέση στους Ευρωπαϊκούς αγώνες της Κρακοβίας κατέκτησε η Εθνική ομάδα Beach Handball των γυναικών.

Ένα περίπου μήνα μετά την 6η θέση στο ΕURO Beach Handball, η Εθνική μας ομάδα των Γυναικών, κατέκτησε την 7η θέση στους Ευρωπαϊκούς αγώνες της Κρακοβίας. Μία Εθνική Γυναικών, στην αποστολή της οποίας βρέθηκαν για ακόμη μία φορά οι αθλήτριες της Αναγέννησης Ελισάβετ Μάστακα και Λένα Μούρνου, αλλά και ο πρόεδρος της ομάδας Βασίλης Κρανιώτης ως αρχηγός αποστολής, καθώς και η αρτινή Σοφία Δημητρίου, βοηθός της προπονήτριας Μαρίας Καραντώνη.

H Eθνική μας ομάδα ξεκίνησε τη διαδρομή της στη διοργάνωση με ήττα στην πρεμιέρα από τη Γερμανία με 2-0, χάνοντας στο πρώτο σετ οριακά με 25-24 και στο δεύτερο με 28-17. Τους πόντους για την Ελλάδα πέτυχαν Σεβδήλη 16, Κερλίδη 13, Τροχίδου 6, Κεπεσίδου Ν. 4, Μαστάκα 2.

Στο δεύτερο παιχνίδι η Εθνική γνώρισε και πάλι την ήττα, αυτή φορά με 2-0 από την Ολλανδία. Το πρώτο σετ το πάλεψε η Ελλάδα και έχασε στις λεπτομέρειες με 24-22, αλλά στο δεύτερο, η κούραση και η απογοήτευση έγειραν τη ζυγαριά στο πλευρό της Ολλανδίας με 30-14. Τους πόντους για την Ελλάδα πέτυχαν Κερλίδη, Μούρνου, Σεβδιλή και Τροχίδου από 8 και Μαστάκα 4.

Στο τρίτο ματς ήρθε η πρώτη νίκη με 2-1 σετ της Πορτογαλίας, στα σουτ άουτ, καθώς το πρώτο σετ το πήραν εύκολα με 23-12, αλλά στο δεύτερο έχασαν με 15-9.

Ακολούθησε η μάχη για μία θέση στα προημιτελικά, όμως αυτή τη φορά στα σουτ άουτ ηττήθηκε από την Ισπανία με 2-1. Η Ελλάδα επικράτησε με 21-19 στο πρώτο σετ, αλλά έχασε το δεύτερο με 17-16 έχοντας μάλιστα ισοφαρίσει σε 16-16, από 16-14. Στα σουτ άουτ τα κορίτσια της Μαρίας Καραντώνη δεν φάνηκαν ψύχραιμα και έδωσαν στην Ισπανία την ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρόκριση. Οι πόντοι Κερλίδη 14, από 6 Κεπεσίδου Μ., Κεπεσίδου Ν. και Μαστάκα, η Μούρνου 5 και η Τροχίδου 2.

Στο τελευταίο παιχνίδι, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε της Πολωνίας με 2-0 (24-18, 21-20) και κατέκτησε την 7η θέση.