Επιστροφή στις νίκες για τη Δόξα

Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, η Δόξα επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Επιστροφή στις νίκες για το ανδρικό τμήμα της Δόξας, καθώς το Σάββατο (2/3) επικράτησε με 58-52 επί των Αργοναυτών Αγρινίου. Η Δόξα με αυτή τη νίκη εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία, δύο αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος. Η Δόξα για άλλη μία φορά πέταξε στα σκουπίδια το πρώτο ημίχρονο, καθώς επέτρεψε στους Αργοναύτες να κάνουν ότι θέλουν στο γήπεδο με συνέπεια να προηγηθούν με 22-33 με τη λήξη του ημιχρόνου. Στο 3ο δεκάλεπτο η αρτινή ομάδα με ένα επιμέρους 16-9 μείωσε τη διαφορά στους 4 πόντους. Το 4ο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τη Δόξα ήταν ο Μουκάι που σημείωσε συνολικά 5 τρίποντα (συνολικά 23 πόντους), ανάμεσα σε αυτά και το κρίσιμο τρίποντο 53'' πριν τη λήξη, που έβαλε τη Δόξα μπροστά στο σκορ.

Διαιτητές: Καββαδάς - Γεροδήμος

Δεκάλεπτα: 19-13, 22-33, 38-42, 58-52

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Μάνδαλος, Βασιλείου 3(1), Φορτωτήρας, Μουκάι 23(5), Καρανίκας, Βάσιος, Πετρέκας 3(1), Μιχάλης 12, Τσίτσικας 1, Μάνθας 9, Γεωργίου 7, Λάμπρου

Αργοναύτες Αγρινίου (Παπαθανασόπουλος Θ.): Κοντοζούδης, Μοσχόπουλος 2, Κουτρομάνος 3, Παπαθανασόπουλος Ι. 15(3), Μαρκουίζος 7(1), Σαπλαούρας 3, Καλαμπαλίκης 6, Καραμπέτσος, Παπασταθόπουλος 5, Μουρκούσης , Γκρίζης Ν., Γκρίζης 11(1)