"Διπλό" πρόκρισης για τη Δόξα

Με 0-2 πέρασε από τη Φιλοθέη η Δόξα, και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Πρώτο επίσημο ματς της σεζόν σήμερα, στο γήπεδο της Φιλοθέης, με τη γηπεδούχο ομάδα να αντιμετωπίζει τη Δόξα, σε ένα παραδοσιακό ντέρμπι του νομού, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με "διπλό" πρόκρισης στην επόμενη φάση. Στο 14ο λεπτό, ο Σιλιόγκας ξέφυγε από τον προσωπικό του αντίπαλο και σούταρε από πλάγια δεξιά, με την μπάλα να βρίσκει στη ρίζα του δοκαριού και να φεύγει άουτ. Ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα, έφτασε εκ νέου κοντά στο γκολ, όταν μετά από σέντρα του Θανάση, πετάχτηκε αφύλαχτος στη μικρή περιοχή, πλασάροντας άσχημα όμως με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Η πρώτη καλή φάση για τη Φιλοθέη, ήρθε το 28', όταν επικίνδυνο φάουλ του Καραχάλιου, προκάλεσε αναστάτωση στην άμυνα της Δόξας, με το Νίκου όμως τελικά να μπλοκάρει. Το 0-1 ήρθε στο 36ο λεπτό, όταν ο Βασιλάκης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στο Στέργιο, που μπορεί να σκοράρει σπάνια, όμως έπιασε φοβερό σουτ που κατέληξε στο "παράθυρο" του Αθανασίου, μην αφήνοντάς του περιθώρια να αντιδράσει. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, όμως ο Νίκου είχε απάντηση στο σουτ του Βασιλάκου στο 40'. Στο 44' λίγο έλειψε να έρθει το 0-2, όταν από ωραία ομαδική προσπάθεια της Δόξας και σπάσιμο του Βασιλάκη, ο Σιλιόγκας σούταρε, όμως ο Αθανασίου με τα πόδια έδιωξε σε κόρνερ.

Ότι δεν κατάφερε στο τέλος του πρώτου μέρους, το πέτυχε με την έναρξη του δεύτερου η Δόξα, καθώς μόλις στο 1ο λεπτό της επανάληψης, ο Βασιλάκης εκτέλεσε φάουλ, ο Σιλιόγκας πήρε την κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδο του Αθανασίου, ο Γιαννούλης προ της γραμμής έδιωξε στέλνοντας την μπάλα ψηλά, αυτή κατέβηκε με φάλτσα, έσκασε στο έδαφος, στη συνέχεια βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα, σε ένα γκολ για χάιλαιτ. Η Φιλοθέη στη συνέχεια προσπάθησε να φτάσει σε ένα γκολ, έχοντας στο 58' μια κεφαλιά του Ζώη που έφυγε άουτ, καθώς και ένα κακό πλασέ του Σιαπλαούρα από καλή θέση, δεν μπόρεσε όμως να δημιουργήσει την κλασική ευκαιρία. Στο 77ο λεπτό, ο Κατσιγιάννης είχε μια κεφαλιά που έφυγε άουτ, ενώ στις καθυστερήσεις, στην τελευταία φάση του ματς, ο Ζώης σούταρε πάνω από τα δοκάρια, με το τελικό 0-2 να δίνει το εισιτήριο για την επόμενη φάση στη Δόξα, όπου θα αγωνιστεί και πάλι εκτός έδρας με τον ΑΟ Κορφοβουνίου.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Παπαμιχάηλ Αποστόλης - Βάτος Παναγιώτης

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς) : Αθανασίου, Ζώης, Ευθυμίου, Διαμάντης, Γιαννούλης, Σιαπλαούρας (75' Τασούλας), Βασιλάκος, Καραγιάννης, Κατσιγιάννης (82' Καλεύρας), Καραχάλιος, Γεωργακόπουλος (56' Ζώης Δ.)

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νίκου Β., Βελαέτης, Μπιλιάλης (69' Τάγκας), Αράπης, Στέργιος, Κάλλιας, Οικονόμου, Τάτσης, Θανάσης (90' Χαϊντάρι), Βασιλάκης (80' Ρέντζιος), Σιλιόγκας