Δύσκολη πρόκριση για την Καμπή απέναντι στο Δία που αγωνίστηκε με δέκα

Στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Άρτας, βρίσκεται από σήμερα η ΑΕ Καμπής.

Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕ Καμπής αν και και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και είχαν μάλιστα και τρία δοκάρια, κατάφεραν να περάσουν δύσκολα το εμπόδιο του Δία Κωστακιών, που αγωνίστηκε λόγω αρκετών απουσιών με δέκα παίχτες σε ολόκληρη την αναμέτρηση, με ανατροπή! Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή στο 20ο λεπτό, με τον Δήμο να βλέπει τον Δοσούλα να αποκρούει αρχικά με τη βοήθεια του δοκαριού και στη συνέχεια να μπλοκάρει τη μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα, ψηλοκρεμαστό σουτ του Κ. Τζουμάκα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι για να έρθει με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα το 1-0, όταν από γέμισμα του Σαραντάρη, ο Δήμος με κεφαλιά έβγαλε τον Νίκαρη στον κενό χώρο και αυτός από θέση τετ-α-τετ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Δίας απάντησε άμεσα και στο 35ο λεπτό, ο Μπολιεράκης αφού πέρασε τρεις αντιπάλους του από τα αριστερά, έσπασε τη μπάλα στον Μίκροβα και αυτός με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι αν και με δέκα παίχτες, πέντε λεπτά αργότερα έφτασαν στην ανατροπή, με νέα συνεργασία των δύο παιχτών. Συγκεκριμένα, ο Μπολιεράκης με ωραία κάθετη πάσα έβγαλε τον Μίκροβα απέναντι από τον Γεροδήμο, τον οποίον πλάσαρε εύστοχα, κάνοντας το 1-2.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Καμπής, αφού κατάφερε να βρει ξανά τα πατήματά της, είχε μία κεφαλιά του Πλακιά που πέρασε άουτ, για να ισοφαρίσει με τη σειρά της σε 2-2 στο 65ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Στέργιου, ο Δήμος με κεφαλιά πέτυχε το 2-2. Δύο λεπτά αργότερα, η Καμπή είχε και τρίτο δοκάρι, ύστερα από σέντρα του Μουσιωτίτσα και κεφαλιά του Δήμου. Τελικά, η ΑΕΚ πέτυχε την ανατροπή και το 3-2 που την στέλνει στα ημιτελικά στο 75ο λεπτό, με τον Μουσιωτίτσα με ωραίο συρτό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή να στέλνει τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι και στα δίχτυα. Ο Δίας μετά τα γκολ του στο πρώτο μέρος, είχε δύο καλές στιγμές, χωρίς όμως θετική κατάληξη. Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Παραλίκα πέρασε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία, ενώ άουτ πέρασε και ένα καλό σουτ από τον Μπολιεράκη.

Διαιτητής: Αναγνωστάκης Παύλος  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Δημητρόπουλος Γιάννης

ΑΕ Καμπής: Γεροδήμος, Στέργιος, Τζουμάκας Δ., Σαραντάρης Θ., Στούπας Χ., Μουσιωτίτσας, Τζουμάκας Δ., Πλακιάς, Παλιάτσος (75' Λάκκας), Νίκαρης (85' Σαραντάρης Σ.), Δήμος

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης): Δοσούλας Λ., Παραλίκας, Βασιλάκης, Δοσούλας Κ., Κανελλόπουλος, Καϋμενάκης, Τσιώλης, Ζαφείρης, Μπολιεράκης, Μίκροβας