Μεγάλη νίκη και αγκαλιά με την παραμονή η Φιλοθέη

Μεγάλη νίκη που τη φέρνει μια ανάσα από τη σωτηρία, πέτυχε η Φιλοθέη, που επικράτησε των Φιλελλήνων, με 2-1.

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη σημείωσε η Φιλοθέη, που επικράτησε με 2-1 του Πέτα, σε ένα ματς "τελικό", και εν πολλοίς εξασφάλισε την παραμονή της στην κατηγορία. Αντίθετα, μετά και τη σημερινή ήττα, οι Φιλέλληνες ελπίζουν σε ένα θαύμα στην τελευταία αγωνιστική για να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 9ο λεπτό, με κεφαλιά του Κατσιγιάννη, μετά από κόρνερ, που έφυγε άουτ, και τελικά, άνοιξαν το σκορ, όταν μετά μπροστινή μπαλιά, ο Σιαπάτης δεν μπλόκαρε καλά την μπάλα, που κατέληξε στον Καραγιάννη, και εκείνος με πλασέ στην ανυπεράσπιστη εστία, εκτός περιοχής, έγραψε το 1-0. Στο ημίωρο, ο Καραγιάννης είχε ένα σουτ που έφυγε άουτ, όμως η Φιλοθέη ευτύχησε να διπλασιάσει τα τέρματά της, λίγο πριν την ανάπαυλα, όταν ο Σιαπάτης δε συγκράτησε την μπάλα, εκ νέου, σε μπροστινή μπαλιά και ο Μπιρμπίλης που καιροφυλακτούσε, την έστειλε από κοντά στα δίχτυα, για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Φιλοθέη, λίγο έλειψε να τελειώσει το ματς, στο 62ο λεπτό, όμως ο Τσιάπαλης, που βρέθηκε φάτσα με το γκολ, νικήθηκε από το Σιαπάτη μέσα από τη μικρή περιοχή, ενώ στο 67ο λεπτό, το πλασέ του Γκότσε σταμάτησε και πάλι στο Σιαπάτη. Στο 81ο λεπτό, ο Τασούλας πλάσαρε λίγο άουτ, για τη Φιλοθέη, για να δώσει άλλο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά ο Βάσιος, όταν με γυριστή κεφαλιά μετά από γέμισμα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-1, που δεν άλλαξε όμως στα τελευταία λεπτά, με τη Φιλοθέη να παίρνει μια σπουδαία νίκη.

Διαιτητής : Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί : Πολύζος Κώστας - Φάντης Δημήτρης

ΑΟ Φιλοθέης (Σιαπέρας) : Κατσαντούλας, Τζώρας, Ευθυμίου, Κατσιγιάννης, Γκότσε, Τολιάκης, Τσιάπαλης (75' Τασούλας), Μπιρμπίλης, Κύρκος, Καραγιάννης, Ζώης (83' Παππάς)

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Κώστας, Ξάνθος, Γούλας, Γεωργής, Ροβίνας, Χριστοδούλου, Κώτσης Α., Τσουρής, Τάγκας, Τσέτσος (46' Βάσιος), Κώτσης Δ.