Την πρόκριση στην παράταση η ΑΕΚΠ, 1-2 στο Κομπότι με πρωταγωνιστή τον Ξυλογιάννη

Νέα πρόκριση μέσω παράτασης στο Κύπελλο για την ΑΕΚΠ.

Μετά την πρόκριση στην έδρα της επί των Αγ. Αναργύρων με 3-1 σε ένα ματς που οδηγήθηκε στην παράταση, η ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών πήρε σήμερα ακόμα μία πρόκριση στην παράταση, αυτή τη φορά εκτός έδρας επί του Σκουφά Κομποτίου, φτάνοντας στα ημιτελικά του θεσμού, όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με κάποια από τις Αναγέννηση Άρτας, ΑΕ Ξηροβουνίου και ΑΕ Καμπής.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚΠ ξεκίνησε δυνατά και απείλησε με τον Καλύβα στο τέταρτο, ο οποίος από θέση τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Λουκούμη, ενώ λίγο αργότερα ο Λουκούμης απέκρουσε γυριστή κεφαλιά του Ρέντζιου. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με γκολ, καθώς στο 24ο λεπτό, έφυγαν στην κόντρα επίθεση και ο Δήμου απέναντι από τον Αλεξίου δεν αστόχησε για το 1-0. Μάλιστα λίγα λεπτά αργότερα ο Κούσης απείλησε και με δεύτερο τέρμα, όμως ο Αλεξίου απέκρουσε εντυπωσιακά, με τους φιλοξενούμενους στην προσπάθειά τους να ισοφαρίσουν να έχουν ένα σουτ με τον Δίπλα και μία κεφαλιά του Παππά που πέρασαν άουτ.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚΠ μπήκε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, καθώς στο 47ο λεπτό, ο Ξυλογιάννης με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή ισοφάρισε σε 1-1. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να φτάσουν στην ανατροπή που θα τους έστελνε στην επόμενη φάση, όμως αρχικά από εκτέλεση κόρνερ του Παππά, ο Δάρδας που πήρε την κεφαλιά είδε τον Λουκούμη, να τον σταματά, ενώ άουτ πέρασε νέο σουτ από τον Ξυλογιάννη. Στο 81ο λεπτό, ο Ρέντζιος με απευθείας εκτέλεση φάουλ δεν κατάφερε να βρει στόχο, για να χαθεί μεγάλη ευκαιρία πέντε λεπτά αργότερα, όταν από εκτέλεση φάουλ του Παππά, ο Νάκης πλάσαρε, με τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Τελικά το γκολ-πρόκρισης που έψαχνε η ΑΕΚΠ, ήρθε στην παράταση και στο 107ο λεπτό, με τον Ξυλογιάννη με νέο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή να πετυχαίνει το 1-2 απέναντι στον Σκουφά Κομποτίου, που πάλεψε για το καλύτερο, χωρίς όμως να καταφέρει να στείλει το ματς τουλάχιστον στη διαδικασία των πέναλτι.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Βαρέλης Βασίλης - Σαρλής Χρήστος

Σκουφάς Κομποτίου (Μπαλάτσας): Λουκούμης, Καραδήμας, Κασελούρης Π., Μπαλάφας, Κατσής (46' Μούτσιος), Ευαγγέλου, Νάσο, Μασκλαβάνος (66' Κασελούρης Κ.), Δήμου, Μπελής, Κούσης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς Αλ.): Αλεξίου, Παπαθανασίου (46' Χαϊντάρι Ε.), Νάκης, Τζιανούμης, Κωνσταντίνου, Δάρδας, Γιώτης, Ξυλογιάννης, Παππάς (110' λ.τρ. Σερέτης), Καλύβας (32' λ.τρ. Δίπλας / 82' λ.τρ. Σίμος), Ρέντζιος (118' Μπιρμπίλης)