Δύσκολη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο για τη Μέλισσα

Στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Προοδευτικής η Μέλισσα, επικρατώντας με 1-3.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη εκτός έδρας για τη Μέλισσα, που επικράτησε δύσκολα της Προοδευτικής στη Γραμμενίτσα με 1-3, και παρέμεινε μόνη δεύτερη στη βαθμολογία. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μισό και έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ στο 11ο λεπτό, όταν από φάουλ του Σαγάνη, ο Σπύρου με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η Προοδευτική με τη σειρά της στο 17ο λεπτό, είχε ένα σουτ του Μπιθυκούκη μέσα από την περιοχή που έφυγε άουτ. Στο 37ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν σε ανατροπή στα όρια της περιοχής κέρδισαν πέναλτι, και ο Μπιθυκούκης από την άσπρη βούλα νίκησε το Νικολάου, για το 1-0. Η Μέλισσα βγήκε άμεσα στην επίθεση ψάχνοντας την ισοφάριση, και στο 42ο λεπτό, έφτασε στο 1-1, όταν ο Σπύρου έβαλε πλάτη τον αντίπαλό, του, γύρισε και μοίρασε ωραία κάθετα στο Χουλιάρα που είχε προωθηθεί, και εκείνος με δυνατό σουτ στην κλειστή γωνία, νίκησε το Ρεσίτη στο τετ α τετ, πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ με τη Μέλισσα.

Στο δεύτερο μέρος, η Μέλισσα είχε την κατοχή της μπάλας καθ' όλη τη διάρκεια του 45λέπτου, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν την κόντρα επίθεση. Στο 68ο λεπτό, ο Πάνος έκανε ωραία σέντρα, όμως ο Σπύρου δεν πήρε την κεφαλιά όπως θα ήθελε, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι πίεζαν και έφτασαν εκ νέου κοντά στο γκολ, στο 78', όταν ο Δράκος έφυγε στην πλάτη της άμυνας, έστρωσε την μπάλα με το κεφάλι, όμως το σουτ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Τελικά, η Μέλισσα πήρε προβάδισμα στο 82ο λεπτό, όταν ο Πάνος έκανε σέντρα-σουτ, ο Ρεσίτης παραλίγο να ξεγελαστεί από την πορεία της μπάλα διώχνοντάς τη τελευταία στιγμή στο οριζόντιο δοκάρι, όμως ο επερχόμενος Σπύρου, πήρε την επαναφορά και με κοντινή κεφαλιά έγραψε το 1-2. Στο 90ο λεπτό, η Μέλισσα κλείδωσε τη νίκη της, με τον κορυφαίο στο δεύτερο μέρος, Πάνο, να κάνει ωραία ενέργεια από αριστερά και παράλληλη σέντρα, με το Σπύρου να πλασάρει στην κίνηση, στα δίχτυα, γράφοντας το τελικό 1-3.

Διαιτητής : Νούσιας Οδυσσέας  Βοηθοί : Νικολάου Βαγγέλης - Κωνσταντίνου Χρήστος

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς) : Ρεσίτης, Σκορίλας (46' Νάτσιος), Παππάς, Καλόγηρος, Βούλγαρης, Κάτσινος, Φώτης (75' Παπασπύρου), Μπασιάκος, Μπιθυκούκης, Καυκιάς, Τσόλης (73' Παππάς Φ.)

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Χουλιάρας, Κακοχρήστος, Κοσταντίνι, Πάνος, Μπόκος (72' Μπέκας), Τσιάτσος, Σαγάνης, Δράκος, Σπύρου, Μαλτέζος (62' Σταμούλης)