Επιστροφή στις νίκες για την Αναγέννηση Άρτας και 4Χ4 εντός έδρας

Η Αναγέννηση Άρτας επέστρεψε σήμερα στις νίκες μετά τις ήττες σε Καναλάκι και Λευκάδα, επικρατώντας 2-0 του Ναυπακτιακού Αστέρα, κάνοντας το 4 στα 4 εντός έδρας και ελπίζει σε στραβοπατήματα αύριο των πρωτοπόρων ώστε να μειωθεί η διαφορά από την κορυφή.

Το παιχνίδι που κατά διαστήματα διεξήχθη υπό βροχή, στο πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο, με τον Τάσο Νταλάκα να παρατάσσει την ομάδα χωρίς τους Χούσο και Αλέξανδρο Πακαίτσο, προτιμώντας να μην ρισκάρει τη συμμετοχή τους μετά τους τραυματισμούς που αποκόμισαν στο παιχνίδι στην Λευκάδα, ενώ στην αρχική ενδεκάδα βρέθηκε και ο 16χρονος ταλαντούχος Νίκος Παππάς στην θέση του Περικλή Κραμπή. Το παιχνίδι στο α' μέρος ήταν αμφίρροπο, με τους φιλοξενούμενους να απειλούν στο 6', με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κονίδα που βρήκε στο τοίχος και πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαϊωάννου, ενώ με τον ίδιο τρόπο στο 14' ο Νταλάκας προσπάθησε να απειλήσει, όμως η μπάλα πέρασε ένα μέτρο περίπου πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 25' οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά, με τον Καζανά να σουτάρει δυνατά λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Γιαννούλη που έκανε το τάκλιν και ο Παπαϊωάννου με το ένα χέρι έβγαλε με δυσκολία σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Παπαρούνης έκανε τη μπαλιά για τον Μπότσαρη που άφησε την μπάλα έξυπνα να περάσει μπροστά του, πάτησε περιοχή, όμως το σουτ με το αριστερό από πλάγια θέση πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Πετσίνη. Στο 33ο λεπτό η Αναγέννηση κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Δημήτρης Παπακίτσος σέντραρε για τον Σιδηρόπουλο μέσα στην περιοχή, ο τελευταίος κατέβασε τη μπάλα και με εξαιρετικό πλασέ κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα έκανε το 1-0, σε μία φάση που ο πάγκος του Ναυπακτιακού διαμαρτυρήθηκε αρχικά για για οφσαίντ και στη συνέχεια για χέρι στο κοντρόλ από τον σκόρερ. Ο Ναυπακτιακός προσπάθησε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, όμως στο 43' από την εκτέλεση κόρνερ του Κοκκά, ο Πεκέζ που πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους έστειλε τη μπάλα στην αγκαλιά του Παπαϊωάννου.

Στην επανάληψη, η Αναγέννηση πήρε τα ηνία του αγώνα από την αρχή και στο 48' έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Σιδηρόπουλος πέρασε κάθετα στον Μπότσαρη, που από την εσωτερική προσπέρασε τον αντίπαλό του, απέφυγε και τον τερματοφύλακα και πλάσαρε, όμως αμυντικός πρόλαβε με σωτήριο τάκλιν να βάλει την κόντρα στο πλασέ του, με τη μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια τον Πετσίνη να κερδίζει φάουλ από τον Παπακίτσο. Στο 56' ο Μπότσαρης σέντραρε και ο Σιδηρόπουλος με τον Θωμόπουλο έκαναν την προβολή, για διαφορετικούς λόγους ο καθένας, με τη μπάλα που δεν έγινε διακριτό σε ποιον τελικά χτύπησε τελευταία, να σταματά για δεύτερη φορά στο ίδιο σημείο του κάθετου δοκαριού του Πετσίνη. Στο 68' ο Θεοχάρης υπέπεσε σε λάθος στο χώρο της μεσαίας γραμμής, ο Μαργαρίτης έκλεψε τη μπάλα και έφτασε απέναντι από τον Πετσίνη, ο οποίος όμως απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του αντιπάλου του. Τελικά, τρία λεπτά αργότερα η αρτινή ομάδα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της, βάζοντας γερές βάσεις για τη νίκη, όταν ο Σιδηρόπουλος με κεφαλιά πάσα βρήκε τον Μπότσαρη, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, κεραυνοβόλησε τον Πετσίνη για το 2-0. Η ομάδα της Ναυπάκτου προσπάθησε να αντιδράσει, όμως στο 86' η κεφαλιά του Θεοχάρη έπειτα από σέντρα του Καζανά πέρασε ελάχιστα άουτ, με την Αναγέννηση πάντως να έχει τις ευκαιρίες να πετύχει ένα τρίτο γκολ στην κόντρα, όμως στην καλύτερη της στιγμή στο 94', από πάσα του Μπότσαρη, ο Σιδηρόπουλος από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε διαγώνια δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Δείτε το φιλμ του αγώνα ΕΔΩ.

Διαιτητής: Φίτσας Βασίλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)  Βοηθοί: Φραγκούλης Παύλος (Πρέβεζας/Λευκάδας) - Νάστος Ζώης (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας Α.): Παπαϊωάννου, Χεμπέγια, Παππάς, Παπαρούνης (66' λ.τρ. Κραμπής), Γιαννούλης, Μανιώτης, Μαργαρίτης (85' Κατσαρός), Νταλάκας (71' Σχισμένος), Παπακίτσος Δ. (80' Βασιλάκος), Μπότσαρης, Σιδηρόπουλος

Ναυπακτιακός Αστέρας (Κάκκος): Πετσίνης, Σταθόπουλος (76' Γιαννόπουλος), Πεκέζ, Θωμόπουλος, Καλαμπόκας, Καζανάς, Θεοχάρης, Κοκκάς, Φατίγκα (46' Τσότρας), Κονίδας (84' Τσεκούρας), Βαρουξάκης