Δύσκολη και αγχωτική νίκη στο Αντίρριο για τον Αχιλλέα

Σε μία δύσκολη και αγχωτική νίκη έφτασε χθες στο Αντίρριο η ομάδα του Νεοχωρίου επί του Ηρακλή Μοναστηρακίου.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό και χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι το αποτέλεσμα του α' ημιχρόνου ήταν 20-19. Όμως στο 3ο δεκάλεπτο ο Αχιλλέας ανέβασε στροφές και βρέθηκε να προηγείται στο τέλος του με 29-36. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο, η αστοχία του Αχιλλέα στην επίθεση συνεχίστηκε, όμως η άμυνα ήταν αυτή που τελικά έδωσε τη νίκη με 46-50. Πολύ ουσιαστική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Σκληβανίτης, ο οποίος με την εμπειρία και την ευστοχία του σε κρίσιμα σημεία βοήθησε τα μέγιστα ώστε να έρθει αυτή η πολύ δύσκολη νίκη. Πρώτοι σκόρερ για τον Αχιλλέα οι Σιατής και Μόσιαλος που πέτυχαν από 13 πόντους. Πολύ κακή εμφάνιση πάντως για την ομάδα του Νεοχωρίου συνολικά, απέναντι σε μία ομάδα που έχει 0/5 στο πρωτάθλημα και το μόνο που πρέπει να κρατήσει από αυτό το παιχνίδι είναι η νίκη.

Διαιτητές: Λύτρας - Κουτσαντώνης

Δεκάλεπτα: 9-7, 11-12, 9-17, 17-14

Ηρακλής Μοναστηρακίου (Μελισσαράτος Α.): Βίτσας, Σκβίρσκι 4, Φιλιππόπουλος 11(2), Καπετανάκης, Μελισσαράτος, Κορκότζελος 9(2), Αγγελόπουλος 2, Κατσής 13(1), Μισαηλίδης 7, Κατσαρός

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος Κ.): Σκληβανίτης 6, Μπαρκλέσης, Σιαπέρας Ζ., Ματσίρας, Παπαχρήστος Ι., Αρχιμανδρίτης 11, Γιαννάκης 6, Θεοδώρου 1, Σαπέρας Β., Σιατής 13(2), Μόσιαλος 13