Λύτρωση με Μπιθυκούκη στις καθυστερήσεις για τη Δόξα! (pics)

Χάρη σε γκολ του Μπιθυκούκη στις καθυστερήσεις, η Δόξα πήρε πολύ δύσκολη και σημαντική νίκη, κόντρα στη Φιλοθέη, με 2-1.

Πολύ σπουδαία νίκη πήρε η Δόξα, που επικράτησε της μαχητικής Φιλοθέης, με 2-1, χάρη σε γκολ του Μπιθυκούκη στην τελευταία φάση του ματς. Οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, δε δημιούργησαν πολλές φάσεις, ενώ αντίθετα στην επανάληψη, και ειδικά στο τελευταίο 10λεπτο είχαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για να σημειώσουν το νικητήριο γκολ, με τη Δόξα αν και με δέκα παίκτες να τα καταφέρνει, παίρνοντας πολύ σημαντικό τρίποντο. Στο 13ο λεπτό, η Δόξα απείλησε πρώτη φορά, με το Σιλιόγκα να σουτάρει άστοχα, σε ένα σουτ που φάνηκε να ελέγχει ο Μπόλης, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ του Παπαγιάννη για τους γηπεδούχους, πέρασε λίγο δίπλα από την εστία. Η Δόξα ήταν πιο επιθετική προσπαθώντας να φτάσει σε ένα γκολ, με τον Τσιάτσο στο 26ο λεπτό, να πιάνει δυνατό σουτ, που έφυγε εκτός εστίας, ενώ ο ίδιος παίκτης δοκίμασε και πάλι το πόδι του στο 38ο λεπτό, με την μπάλα όμως να φεύγει εκ νέου άουτ. Η Φιλοθέη που δεν είχε φανεί επιθετικά, απείλησε στα τελευταία λεπτά, με τον Τρούλλη αρχικά στο 43ο λεπτό, να σουτάρει έξω από την περιοχή, για να μπλοκάρει ο Νικολαΐδης, και το Δήμο, ένα λεπτό αργότερα, να κερδίζει τις κόντρες στην περιοχή και να σουτάρει, με το Νικολαΐδη, πιο δύσκολα αυτή τη φορά και με διπλή προσπάθεια, να μπλοκάρει.

Στο δεύτερο μέρος, η Δόξα μπήκε δυνατά και κατάφερε στην πρώτη της σοβαρή επίσκεψη στα καρέ της Φιλοθέης να προηγηθεί, όταν στο 52ο λεπτό, και σε φάση διαρκείας, η κεφαλιά του Μακρή μετά από σέντρα του Αχ. Νούτσου βρήκε αντίδραση από τον Μπόλη, που με τη βοήθεια του δοκαριού εξουδετέρωσε και την προσπάθεια του Σιλιόγκα, με την μπάλα όμως να φτάνει και πάλι στο Μακρή, που αυτή τη φορά σκόραρε, γράφοντας το 1-0. Στο 57ο λεπτό, η Δόξα απείλησε εκ νέου, με το σουτ του Κάλλια να διώχνει σε κόρνερ ο Μπόλης, ενώ στο 61ο λεπτό, οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν νέα φάση, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στο πέναλτι, όπου ο Αχ. Νούτσος αν και μόνος σούταρε άτσαλα πάνω από την εστία. Η Φιλοθέη στο 69ο λεπτό, στην πρώτη της φάση στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, όταν ο Γιάννης Μπαλαδήμας που αποκτήθηκε με μεταγραφή πριν λίγες ημέρες, με την είσοδό του στο ματς, έπιασε κεφαλιά που σταμάτησε στο δοκάρι, στην επαναφορά και μετά από κόντρες η μπάλα του στρώθηκε ξανά και με πολύ δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Σιλιόγκα να διώξει με τα χέρια, σκοράροντας στο ντεμπούτο του, για το 1-1. Στο 74ο λεπτό, η Φιλοθέη μετά το γκολ απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα όταν ο Αχ. Νούτσος δέχτηκε την κόκκινη κάρτα, με τη Δόξα ωστόσο να απειλεί με 10 παίκτες, όταν ο Σιλιόγκας βρήκε τον Παπαλάμπρη, που σούταρε δυνατά, με τον Μπόλη να διώχνει με τα πόδια. Στο 80ο λεπτό, η Φιλοθέη άγγιξε το γκολ, όταν ο Τρούλλης έκανε ωραία σέντρα, και βρήκε το Δήμο αφύλαχτο στη μικρή περιοχή, όμως εκείνος δεν μπόρεσε να εκτελέσει χάνοντας σημαντική ευκαιρία, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Μπαλαδήμας εκτέλεσε φοβερό φάουλ, ο Νικολαΐδης έβγαλε πολύ δύσκολα, και ο Δήμος στην επαναφορά αστόχησε πιεζόμενος. Στο 84ο λεπτό, ήταν σειρά της Δόξας να αγγίξει το γκολ, με τον Μπιθυκούκη να νικιέται σε πρώτο χρόνο από τον Μπόλη, με τον Μπασιούκα από πλάγια να κάνει την προβολή, όμως την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να φεύγει έξω. Στο 86ο λεπτό, η Δόξα έχασε νέα ευκαιρία να σκοράρει, όταν ο Σιλιόγκας κινήθηκε ωραία και πάτησε περιοχή, όμως το σουτ που επιχείρησε έδιωξε πολύ δύσκολα ο Μπόλης, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα πολύ μεγάλη ευκαιρία στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τσιάτσος σέντραρε ωραία και βρήκε το Σιλιόγκα, που από το ύψος της μικρής περιοχής δεν έπιασε καλά το σουτ με την μπάλα να περνά παράλληλα. Η Δόξα επέμεινε και στην τελευταία φάση του ματς δικαιώθηκε, όταν μετά από κόρνερ και γύρισμα του Τυρολόγου, ο Μπιθυκούκης αποδείχτηκε χρυσή αλλαγή, αφού με δυνατό σουτ από τη μικρή περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-1 και χαρίζοντας μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του, που παραμένει στο +6 στη βαθμολογία.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Μέκιος Σπύρος - Βασιλάκης Στέργιος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νικολαΐδης, Τσιάτσος, Νούτσος Αχ., Παπαγιάννης, Πέτσας, Τυρολόγος, Κάλλιας, Παπαλάμπρης, Μακρής (78' Μπιθυκούκης), Νούτσος Μ. (46' Μπασιούκας), Σιλιόγκας

ΑΟ Φιλοθέης : Μπόλης, Ζώης, Ευθυμίου, Τολιάκης, Γαλάνης, Τσιάπαλης (68' Μπαλαδήμας Γ.), Καραγιάννης Α., Τρούλλης (90' Κατσιγιάννης), Δήμος, Καραγιάννης Δ., Βασιλάκος (85' Κιούρα)