Διπλό παραμονής η Δόξα, 0-1 στην Καμπή!

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασία νίκη κατέκτησε σήμερα στην Καμπή η Δόξα, κερδίζοντας την ΑΕΚ, η οποία ήταν αήττητη για 13 αγωνιστικές (τελευταία ήττα 9/12, και πάλι εντός έδρας από την Προοδευτική).

Οι γηπεδούχοι δεν συνέχισαν τις εντυπωσιακές εμφανίσεις του τελευταίου διαστήματος, με τη Δόξα να προειδοποιεί στο α' μέρος. Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Τσούμαλης είχε ένα σουτ που πέρασε λίγο άουτ, ενώ στα μισά του α' ημιχρόνου, από σέντρα του Βασιλάκη, ο Σιλιόγκας με πλασέ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι. Λίγο αργότερα ο Μπόλης απέκρουσε σουτ του Βασιλάκη.

Στο β' ημίχρονο, η Δόξα τελικά κατάφερε να πετύχει το γκολ που έψαχνε στο 70' με τον Σιλιόγκα, ο οποίος έπειτα από βαθιά μπαλιά του Βασιλάκη, πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μπόλης εξουδετέρωσε ανάποδο ψαλίδι του Βασιλάκη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά να φτάσουν στην ισοφάριση και να διατηρήσουν το αήττητο σερί τους, όμως ο Γαλάνης είπε "όχι" σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λάκκα, ενώ στις καθυστερήσεις από κάθετη πάσα του Λάκκα, ο Στέργιος πλάσαρε άουτ.

Η υπόθεση play-off ανόδου πάντως παραμένει στα πόδια της ΑΕ Καμπής, καθώς τις τελευταίες τρεις αγωνιστικές έχει να αντιμετωπίσει ομάδες που βρίσκονται βαθμολογικά από την 10η θέση και κάτω. Από την άλλη πλευρά η Δόξα ξέφυγε στο +5 και δύσκολα θα μπλέξει στην περιπέτεια των μπαράζ παραμονής.

Διαιτητής: Καλιακάτσος Δημήτρης  Βοηθοί: Δημητρόπουλος Γιάννης - Θεοδωρακόπουλος Χ.

ΑΕ Καμπής (Παλιάτσος-Μάζης): Μπόλης, Στέργιος Χ., Ντούπης, Μπέτσας, Κωστάκος, Βλάρας, Καρράς, Λάκκας Β., Παππάς (Μαγγίνας), Τζούκας (Σταμάτης), Μουστακλής

Δόξα Άρτας (Νίκου): Γαλάνης, Τάγκας, Χαϊντάρι, Στέργιος Ν., Βελαέτης, Τσούμαλης (79' Στασινούλας), Αρτέμης, Τάτσης Δ., Τυρολόγος, Βασιλάκης (86' Πεσλής), Σιλιόγκας