Νίκη της Δόξας επί του Απόλλωνα

Με 3-2 επικράτησε η Δόξα του Απόλλωνα, στο μεταξύ τους παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική των play-off.

Η Δόξα αναδείχτηκε νικήτρια του ματς της 2ης αγωνιστικής των μπαράζ, κόντρα στο Γλυκόριζο, κρατώντας εκείνη στα χέρια, ακόμα πιο σφιχτά το ρεαλιστικό στόχο της 3ης θέσης. Στο 4ο λεπτό ο Γιώτης για τον Απόλλων, σούταρε έξω από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια ,ενώ δύο λεπτά αργότερα, στην πρώτη μεγάλη φάση του ματς, ο Γιάννενας βρέθηκε μόνος φάτσα με το τέρμα, όμως η κεφάλια του έφυγε άουτ. Στο 8ο λεπτό, νέο σουτ του Γρηγορίου αυτή τη φορά μπλόκαρε δύσκολα ο Νάσης, για να απειλήσει πρώτη φορά στην κόντρα ο Βασιλάκης, το πλασέ του όμως στην έξοδο του Βάσιου σταμάτησε στη γραμμή ο Καφαλής. Στο επόμενο λεπτό, νέα φάση στην κόντρα έπειτα από λάθος για τη Δόξα, με το Σιλιόγκα αυτή τη φορά να σουτάρει λίγο άουτ. Στο 19ο λεπτό, από φάουλ του Δήμου και πρώτη κεφάλια του Γιώτη, ο Γεωργάκης βρέθηκε μόνος στο δεύτερο δοκάρι όμως σούταρε άουτ. Στο 40ο λεπτό, ο Βασιλάκης νίκησε στη μονομαχία τον Κατσιγιάννη, σούταρε διαγώνια με το Σιλιόγκα να βάζει την προβολή, καθώς η μπάλα έφευγε άουτ, και να τη στέλνει στον ουρανό των δικτύων του Βάσιου, για το 1-0 της Δόξας.

Στην επανάληψη, ο Απόλλων μπήκε στο γήπεδο με ευκαιρία, με το Γιώτη να βγάζει ωραία κάθετα σε θέση τετ α τετ τον Παππά, που νικήθηκε με τα πόδια από το Νάση. Στο 50ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ που άξιζαν βάσει ευκαιριών, με το Γρηγορίου να πλασάρει από κοντά και την μπάλα να σταματά σε χέρι αντιπάλου, για το πέναλτι, που μετέτρεψε σε γκολ ο Γιάννενας, για το 1-1. Στο 61' η Δόξα πλησίασε στο γκολ, όταν ο Σιλιόγκας έκανε διαγώνια μπαλιά που πέρασε από όλους και έφτασε στο Βασιλάκη, που σούταρε δυνατά, για να βγάλει δύσκολα στην κλειστή του γωνία ο Βάσιος. Στο 67ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ, όταν έπειτα από κόρνερ του Βασιλάκη, και κακό διώξιμο, η μπάλα έφτασε στον Τυρολόγο που σούταρε, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Βάσιου για το 2-1. Δύο λεπτά αργότερα, ο Θανάσης έφυγε στην κόντρα στην ταχύτητα από το Γεωργάκη, πλάσαρε στο οριζόντιο δοκάρι, και ο Βασιλάκης στην επαναφορά έγραψε το 3-1, φέρνοντας σε προβάδισμα ασφαλείας τη Δόξα. Στο 76ο λεπτό ο Βασιλάκης έφυγε σε ακόμη μια φάση στην πλάτη του Καφαλή, όμως στο τετ α τετ πλάσαρε άστοχα, χάνοντας την ευκαιρία να τελειώσει το ματς. Δύο λεπτά αργότερα, ο Καλόγηρος είχε δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή που έδιωξε ο δύσκολα ο Βάσιος, για να φτάσουμε στο 85ο λεπτό, όταν ο Τριαντάφυλλος έκανε γέμισμα στην περιοχή, ο Νάσης μπλόκαρε την μπάλα, με το δεύτερο βοηθό να υποδεικνύει ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή, με το 3-2 να γίνεται με αυτό τον ανορθόδοξο τρόπο. Στο 90ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν, όταν από φάουλ γέμισμα του Δήμου, ο Τριαντάφυλλος πλάσαρε με μία, με την μπάλα να φεύγει πάνω από τα δοκάρια και το τελικό σκορ να παραμένει ως είχε υπέρ της Δόξας.

Διαιτητής : Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Κωνσταντίνου Νίκος

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Βελαέτης (61' Κάλλιας), Τσιγαρίδας, Αράπης (71' Κουτρούμπας), Δήμος, Τυρολόγος, Οικονόμου (76' Τάγκας), Καλόγηρος, Θανάσης (89' Παχούλας), Βασιλάκης, Σιλιόγκας

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Βάσιος, Τριαντάφυλλος, Καφαλής (86' Νούτσος), Κατσιγιάννης, Γιώτης, Γρηγορίου, Γεωργάκης (74' Μαλέσκος), Δήμος, Κορέλης, Παππάς, Γιάννενας