"Διπλό" κορυφής για το Κλειδί! (pics)

Σημαντικότατη νίκη, που τον φέρνει στην πρώτη θέση, πέτυχε κόντρα στην ΑΕΚΠ, ο ΑΟ Κλειδίου.

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε το Κλειδί, στην έδρα των Κιρκιζατών-Πλησιών, με 1-2, και εκμεταλλευόμενο την ήττα της ΑΕΞ από την Καμπή, στο τοπικό ντέρμπι, ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, σε ένα από τα πιο αμφίρροπα πρωταθλήματα των τελευταίων ετών. Ο αγώνας σημαδεύτηκε από τους τραυματισμούς στο γόνατο των Αλεξίου και Μήτσιου της ΑΕΚΠ, που αποχώρησαν, και ελπίδα όλων είναι να έχουν αποφύγει τα "χειρότερα". Στο 4ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ξυλογιάννης πήρε κεφαλιά, που έφυγε λίγο άουτ. Στο 8ο λεπτό, πρώτη επίσκεψη από το Κλειδί, με το σουτ του Φελέκη να φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Αντωνίου έκανε μπροστινή μπαλιά, και ο Μίγδος που πρόλαβε την έξοδο του Αλεξίου, έγραψε το 0-1. Στο 35ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση, με τον Ξυλογιάννη να σημαδεύει με κεφαλιά το δοκάρι, και στην επαναφορά, τον Τάτση από καλή θέση, να βρίσκει αέρα. Στις καθυστερήσεις, το Κλειδί έφτασε μια ανάσα από το δεύτερο γκολ, με το Μίγδο να φεύγει στο τετ α τετ, να αποφεύγει και τον Κωνσταντίνου, όμως το γήπεδο να τον προδίδει, καθώς η μπάλα κάπου βρήκε και δεν του επέτρεψε να σκοράρει.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το δεύτερο γκολ, και στο 50ο λεπτό, μετά από σουτ του Μπαλαδήμα, ο Κωνσταντίνου έδιωξε, και στην επαναφορά ο Π. Δήμος σούταρε, όμως ο Νάκης έδιωξε στη γραμμή. Στο 55ο λεπτό, ο Γ. Μπαλαδήμας σούταρε όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Λ. Μπαλαδήμας σούταρε άστοχα. Στο 58ο λεπτό, ήταν σειρά της ΑΕΚΠ να φτάσει κοντά στο γκολ, όταν ο Τσίρος απέναντι στον Μπόνια προσπάθησε να τον κρεμάσει, με το δεύτερο όμως να μπλοκάρει. Στο 59ο λεπτό, το Κλειδί διπλασίασε τα τέρματά του, όταν ο Λ. Μπαλαδήμας απέφυγε τον αντίπαλό του, και απέναντι από τον Κωνσταντίνου, πλάσαρε σωστά, για το 0-2. Ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό μετά, λίγο έλειψε να τελειώσει το ματς, όμως το σουτ του έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 80ο λεπτό, νέα φάση για γκολ για τους φιλοξενούμενους με το Μίγδο φάτσα με το τέρμα να χάνει μεγάλη ευκαιρία. Τις χαμένες ευκαιρίες του Κλειδίου εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚΠ, με τον Τζιανούμη, στο 85ο λεπτό, να δίνει άλλο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, μειώνοντας σε 1-2. Στα τελευταία λεπτά, το σκορ δεν άλλαξε με το Κλειδί να φεύγει με το "διπλό" από μια δύσκολη έδρα και να πιάνει κορυφή.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Βαρέλης Βασίλης

ΑΕ Κιρκιζατών/Πλησιών (Παππάς) : Αλεξίου (15' λ.τρ. Κωνσταντίνου Β.), Χαϊντάρι Σ., Κωνσταντίνου, Μήτσιος (46' λ.τρ. Νάκης - 65' Σίμος), Τζιανούμης, Δάρδας, Παππάς, Ξυλογιάννης, Τάτσης (78' Καλύβας), Τσίρος, Θειόπουλος

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Μπόνιας, Χάρος, Μανιφάβας Β., Δήμος Π., Πέτσας, Κατσαρός Στ., Φελέκης (25' λ.τρ. Μπαλαδήμας Γ.), Βασιλάκης, Μπαλαδήμας Λ. (82' Γράδος), Αντωνίου (70' Κολιοκώστας), Μίγδος (82' Κατσαρός Θ.)