Σπουδαία νίκη με ανατροπή και με δέκα παίκτες η Ολυμπιάδα, 3-2 τον Αστέρα

Σπουδαία νίκη, έστω κι αν βρέθηκε να χάνει και να παίζει με παίκτη λιγότερο σε ολόκληρο το β' ημίχρονο, με 3-2, πέτυχε η Ολυμπιάδα επί του Αστέρα.

Σε ένα πολύ ενδιαφέρον και ανοιχτό παιχνίδι και με απρόσμενη εξέλιξη, η Ολυμπιάδα πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στον Αστέρα Ρόκκα, αυξάνοντας στους 7 βαθμούς τη διαφορά από τους διώκτες της, ενώ ταυτόχρονα βρίσκεται μία ανάσα από τη δεύτερη θέση που συγκατοικούν ΠΑΣ Κομμένου και ΑΟ Αγ. Αναργύρων. Οι γηπεδούχοι που λίγο έλειψαν να πετύχουν γκολ από τα αποδυτήρια, με τον Πανή πιεζόμενο από θέση τετ-α-τετ να σουτάρει πάνω στον Ζαρκάδα, άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό, σε ένα χρονικό σημείο που οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με παίχτη λιγότερο λόγω του τραυματισμού του Μπάσιου. Συγκεκριμένα, ο Παπανδρέου πέρασε από τα δεξιά και σέντραρε, ο Κούσης πήρε την κεφαλιά προς τα πίσω και ο Τρίφι ολομόναχος πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Στη συνέχεια οι παίχτες του Αστέρα αφού συνήλθαν από το γρήγορο γκολ ανέβασαν τις γραμμές τους και απείλησαν με τον Γκανιάτσα δις, με το πρώτο σουτ φάτσα με το τέρμα να βρίσκει στα σώματα και να περνά κόρνερ, ενώ το δεύτερο από τα όρια της μεγάλης περιοχής πέρασε λίγο άουτ. Χαμένες ευκαιρίες είχαν και ο Τσώλας με τον Πανέτα, που από πλάγια θέση ο πρώτος σούταρε στην αγκαλιά του Λάμπρου και ο δεύτερος στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η πίεση απέδωσε καρπούς στο 33ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Συγίζη, ο Τσώλας πήρε μία πρώτη κεφαλιά, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να απομακρύνουν, η μπάλα έφτασε στον Αντωνίου που με ψηλοκρεμαστό σουτ είδε τον Λάμπρου με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού να αποκρούει, όμως στην επαναφορά, ο Πανέτας με κεφαλιά και τον γκολκίπερ εξουδετερωμένο έκανε το 1-1. Μάλιστα, ο Αστέρας τέσσερα λεπτά αργότερα, από εκτέλεση φάουλ του Συγίζη και εξαιρετική ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Πανέτα, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι, έκανε το 1-2, παρά την προσπάθεια του Λάμπρου που χτύπησε στη συνέχεια στο δοκάρι και αντικαταστάθηκε, καθώς δεν μπορούσε να συνεχίσει. Η κατάσταση για την Ολυμπιάδα στη συνέχεια χειροτέρεψε, καθώς ο Πανής με δύο κίτρινες κάρτες που δέχθηκε σε διάστημα δύο λεπτών (43', 45') επειδή έσπρωξε αντίπαλό του αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίχτες.

Στην επανάληψη, όποιος περίμενε ότι το αποτέλεσμα θα ήταν διαχειρίσιμο για τους φιλοξενούμενους, διαψεύστηκε, καθώς οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και πίεσαν την αντίπαλη άμυνα, χωρίς όμως κάποια αξιόλογη τελική, με τους αμυντικούς του Αστέρα να καθαρίζουν έστω και τελευταία στιγμή τον όποιο κίνδυνο. Τους χώρους που έδιναν όμως οι γηπεδούχοι ο Αστέρας δεν μπόρεσε να τους εκμεταλλευτεί, με την αμυντική γραμμή να παίζει ψηλά και να βγάζει οφσάιντ την όποια καλή προσπάθεια. Μετά το 60' η Ολυμπιάδα ρίσκαρε ακόμα πιο πολύ ανεβάζοντας και άλλον παίχτη στην επίθεση και δικαιώθηκε στο 68', όταν από λάθος απομάκρυνση αμυντικού, η μπάλα στρώθηκε στον Δήμο στα όρια της περιοχής που με ωραίο συρτό σουτ ισοφάρισε σε 2-2. Το παιχνίδι στη συνέχεια άνοιξε ακόμα πιο πολύ με τον Αστέρα να χάνει μεγάλη ευκαιρία με τον Πανέτα, σουτ του οποίου ύστερα από πάσα του Τσώλα, κόντραρε τελευταία στιγμή και πέρασε πάνω από την εστία κόρνερ, ενώ από πολύ καλή θέση, από πάσα του Πανέτα, ο Κρεμίδας σούταρε πάνω από την εστία. Τελικά, η ομάδα που πέτυχε το νικητήριο γκολ ήταν η Ολυμπιάδα, με τον Τρίφι στο 86ο λεπτό, με ωραία ατομική ενέργεια να περνά δύο παίχτες από τα αριστερά, να παίζει και όμορφα το ένα-δύο με τον Κούση και με σουτ που έκανε στη συνέχεια έξω από την περιοχή να νικά τον Ζαρκάδα για το 3-2, ο οποίος αγωνίστηκε κατά συνθήκη σήμερα ως τερματοφύλακας και δεν κατάφερε να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του.

Διαιτητής: Σιατής Κωνσταντίνος  Βοηθοί: Βασίλα Φωτεινή - Σαρλής Χρήστος

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Δήμος): Λάμπρου (41' λ.τρ. Δήμος), Σάνη, Λιώλης, Παχούλας, Σεντόρης (60' Μπέτσας), Σάνι, Παπαγιάννης, Πανής, Παπανδρέου, Τρίφι, Κούσης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας): Ζαρκάδας, Αντωνίου, Δήμος, Μήλιος, Συγίζης (84' Ντέμσιας), Μάης, Νίκαρης, Κρεμίδας, Γκανιάτσας (76' Υφαντής), Μπάσιος (14' λ.τρ. Τσώλας / 84' Βάντζος), Πανέτας Γ.