Από την Παναχαϊκή η πρώτη εντός έδρας ήττα για την ΑΕ Δόξα Πύρρου (pics)

Την πρώτη εντός έδρας ήττα γνώρισε η αρτινή μας ομάδα, καθώς ηττήθηκε από την Παναχαϊκή με 70-76 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Γρουσούζικη αποδείχθηκε η 13η αγωνιστική της National League 2 για την ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας, καθώς γνώρισε την πρώτη της εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα από την Παναχαϊκή, υποχωρώντας στην 5η θέση της βαθμολογίας μετά την τρίτη σερί ήττα, όπου ισοβαθμεί με τον Αστέρα Τέμενης και τον Αργοναύτη Ν. Κίου. Οι γηπεδούχοι έχοντας στη σύνθεσή τους και τον Μπάλλα που η απουσία του κόστισε στα προηγούμενα παιχνίδια, μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 25-17 στο α' δεκάλεπτο. Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν καταστροφικό για την αρτινή μας ομάδα, καθώς τα αρκετά άστοχα σουτ και οι χαμένες ελεύθερες βολές, σε συνδυασμό με την καλή μέρα του Νικολάου που πέτυχε 23 πόντους, έφεραν την Παναχαϊκή στο ημίχρονο να προηγείται με 39-44. Στο γ' δεκάλεπτο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τον Ίλιτς να μένει χαμηλά στο σκοράρισμα και την ομάδα της Πάτρας να ανοίγει τη διαφορά στο +13 (51-64). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση, όμως δεν κατάφεραν να μειώσουν σε λιγότερους από 6 πόντους, γνωρίζοντας την ήττα με 70-76 και χάνοντας ταυτόχρονα τη διαφορά των 4 πόντων που είχαν κερδίσει στην Πάτρα και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Διαιτητές: Κατωτικίδης - Λυγούρας - Σταμπουλής

Δεκάλεπτα: 25-17, 14-27, 12-20, 19-12

AE Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Μπάλλας 14, Πρίφτι, Θώδης 5(1), Ίλιτς 9, Ξιούρας 16(2), Ιωαννίδης 3(1), Γυφτοκώστας 5, Σταυρόπουλος 6(2), Δόνος 12(2), Μπαρτζώκας

Παναχαϊκή (Γκοργκόλης): Χρυσανθόπουλος Σπ., Ντάκοβιτς 3(1), Γκόβας 16(2), Γιαννικόπουλος 2, Καλογιάννης 5(1), Βανδώρος, Νικολάου 23(2), Μανωλάκης 8, Μπαλής 15, Αργυρόπουλος, Σάλαϊ 4(1)