Η Αναγέννηση κέρδισε την ΑΕΚ και έπιασε την Πυλαία στην 3η θέση (pics)

Η Αναγέννηση Άρτας επικράτησε 32-30 της ΑΕΚ και έπιασε με 14 βαθμούς την Πυλαία στην 3η θέση της Α1 Γυναικών.

Σημαντική νίκη κόντρα στην ΑΕΚ πήρε χθες το απόγευμα η Αναγέννηση στην πρεμιέρα του β' γύρου του πρωταθλήματος, η οποία όχι μόνο κατάφερε να διατηρήσει την απόσταση που τη χωρίζει από το Πανόραμα που την ακολουθεί στην 5η θέση, αλλά εκμεταλλεύτηκε την εκτός έδρας νίκη του κόντρα στην Πυλαία, την οποία έπιασε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Η ΑΕΚ με νέο επικεφαλής του τεχνικού επιτελείου τον Βύρωνα Παπαδόπουλο, ήταν πολύ ανταγωνιστική, αλλά δεν μπόρεσε τελικά να αποφύγει την 7η ήττα της στο πρωτάθλημα.

Το α' ημίχρονο ανάμεσα στις δύο ομάδες ήταν ντέρμπι (13-13), ενώ η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο α' πεντάλεπτο της επανάληψης με το σκορ στο 15-15. Εκεί, η Αναγέννηση χάρη σε ένα σερί 4-1 και με την Αμβροσιάδου που πέτυχε 10 τέρματα να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα, κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα το οποίο αποδείχτηκε καθοριστικό στο τέλος του αγώνα. Και αυτό διότι η ΑΕΚ που πάλεψε όσο μπορούσε να πάρει κάτι από τον αγώνα, χάρη και στην ατομική άμυνα που έπαιξε, κατάφερε 50" πριν το τέλος να μειώσει στο γκολ 31-30. Όμως η Ανδρίτσου με ωραία κίνηση και σουτ έκανε το 32-30 και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε, με την Αναγέννηση να μπαίνει ...με το δεξί στο 2024.

Διαιτητές: Πατιός - Πήτας

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 6-6, 9-8, 10-11, 13-13 (ημχ), 15-15, 19-16, 23-19, 26-23, 29-26, 32-30

Δίλεπτα: 3-3  Πέναλτι: 2/3-2/3

Αναγέννηση Άρτας (Λαζαρίδης): Κολλύρη, Τσαουσίδου, Αμβροσιάδου 10, Ρίζου, Μόσχου, Μπουκουβάλα, Νούλα 3, Παπακώστα, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 4, Σαΐντοβα, Ανδρίτσου 6, Καραχαρίση 2, Προκοπίδου 6, Μάστακα 1

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Μάγκου 5, Ψαριώτη 4, Βαρβεράρκη, Πετκόφσκα, Κατσίκα 3, Γάσπαρη 7, Ζαφειροπούλου, Παύλου 3, Σαρκίρη, Φάμπις 6, Μπανάση 1, Νικόλοφσκα, Μετζρί 1, Δρουγίδου