Επιστροφή στις νίκες για τη Μέλισσα

Με 3-1 επικράτησε του ΠΑΣ Κομμένου, η Μέλισσα, και επέστρεψε στις νίκες μετά από καιρό.

Τη χαρά της νίκης, μετά από ενάμιση μήνα, και συγκεκριμένα το σημαντικό "διπλό" επί της Ράχης, γεύτηκε η Μέλισσα, που επικράτησε του ΠΑΣ Κομμένου στο γήπεδο των Κεραματών, με 3-1. Οι γηπεδούχοι, που δε θυμίζουν σε τίποτα την ομάδα που ξεκίνησε τη σεζόν, αφού αντιμετωπίζουν πολλές και σοβαρές απουσίες, κατάφεραν να επικρατήσουν του Κομμένου και να μείνουν με τη νίκη αυτή κοντά στην 4άδα, κρατώντας τις ελπίδες τους ζωντανές. Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, έχοντας την κατοχή της μπάλας, και απείλησαν στο 9ο λεπτό με ένα σουτ του Αβράμη που έφυγε άουτ. Στο 16ο λεπτό, η Μέλισσα είχε νέα φάση, με τον Καλαμπόκη να πιάνει καλό σουτ που έφυγε λίγο άουτ, για να έρθει το 1-0 στο 20ο λεπτό, όταν ο Φραγκίσκος βρήκε τον Κουτσούμπα και εκείνος πλάσαρε εύστοχα, ανοίγοντας το σκορ. Η Μέλισσα πίεσε για να σκοράρει άμεσα και δεύτερο γκολ και τα κατάφερε στο 24ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κουτσούμπα, ο Αβράμης με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-0. Η Μέλισσα με ανεβασμένη ψυχολογία είχε την κατοχή της μπάλας, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν στο τελευταίο 5λεπτο, έχοντας ένα επικίνδυνο φάουλ του Κωσταδήμα, αλλά και μια σημαντική ευκαιρία, όταν μετά από λάθος στην άμυνας, ο Ρίζος βγήκε σε τετ α τετ, όμως ο Γεροδήμος αντέδρασε σωστά και το νίκησε.

Στην επανάληψη, το Κομμένο μπήκε πιο αποφασιστικά, ψάχνοντας ένα γκολ για να ξαναμπεί στο ματς, και μετά από καλές στιγμές με τους Ρίζο και Κατσούλη, έφτασε στο 2-1, στο 63ο λεπτό, όταν ο Κωσταδήμας κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος, και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Μέλισσα, μετά το γκολ που δέχτηκε, ισορρόπησε το παιχνίδι και όσο περνούσε η ώρα έψαχνε ένα γκολ για να κλειδώσει τη νίκη της. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεσή τους και είχαν δύο δοκάρια σε διάστημα δύο λεπτών, με τους Τσόγκα και Πολίτη, για να διαμορφωθεί τελικά, το 3-1, στο 90ο λεπτό, όταν μετά από κάθετη πάσα του Αβράμη, ο Πολίτης, από θέση τετ α τετ, αυτή τη φορά δε λάθεψε, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και κλειδώνοντας τη νίκη της ομάδας του.

Διαιτητής : Σιατής Κων/νος  Βοηθοί : Μέκιος Σπύρος - Σαρλής Χρήστος

ΑΕΜ Μέλισσα (Σιαπέρας Γ.) : Γεροδήμος, Μάρκος, Σακκάς, Νούτσος, Τσόγκας, Καλαμπόκης, Πολίτης, Φραγκίσκος, Κουτσούμπας (66' Δάσκαλος), Αβράμης, Σταμούλης

ΠΑΣ Κομμένου (Μπαλάτσας) : Σταμάτης, Τζίμας, Γεωργούλας (61' Κόπανος), Νάτσιος Σ., Ανδρέας, Σερδενές, Παππάς, Ρίζος, Γιάννενας, Κατσούλης, Κωσταδήμας