Κατώτερος των περιστάσεων ο Καραϊσκάκης, ηττήθηκε στα Τρίκαλα

Κατώτερος των περιστάσεων ο Καραϊσκάκης, στο ματς με τα Τρίκαλα, από όπου έφυγε ηττημένος με 1-0.

Ήττα που τον βυθίζει ακόμα περισσότερο, αφού άνοιξε η ψαλίδα του από τις παραπάνω θέσεις στη βαθμολογία, γνώρισε ο Καραϊσκάκης, στα Τρίκαλα, από την τοπική ομάδα, με σκορ 1-0. Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους, όμως βάσει της εικόνας των δύο ομάδων δίκαια πήραν τη νίκη, αφού ο Καραϊσκάκης ήταν άχρωμος, άτολμος, και μάλλον φοβήθηκε το ματς πολύ περισσότερο από ότι έπρεπε, δημιουργώντας ελάχιστα πράματα στο επιθετικό κομμάτι.

Το πρώτο μέρος ήταν ένα από τα χειρότερα της φετινής σεζόν, με τις ομάδες να υποπίπτουν σε συνεχή λάθη, και να δημιουργούν λιγοστές ευκαιρίες. Στο πρώτο σουτ του αγώνα, ο Ευθυμίου, στο 9' σημάδεψε πολύ ψηλά, ενώ στην πρώτη σοβαρή στιγμή, για τους φιλοξενούμενους, ο Παπαγεωργίου εκτέλεσε φάουλ απευθείας από μακριά, όμως η μπάλα βρήκε στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και έφυγε άουτ, με τον Μπουργάνη ωστόσο να ελέγχει τη φάση. Στο 34ο λεπτό, ο Σουλιώτης βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής, όμως η κεφαλιά που επιχείρησε, μετά το κόρνερ του Νιάρου, έφυγε πολλά μέτρα άουτ. Η πρώτη και μοναδική φάση του Καραϊσκάκη στο πρώτο μισό, ήρθε το 36ο λεπτό, όταν ο Ναζίμ έκλεψε στο χώρο του κέντρου, πέρασε κάθετα στο Δούμτσιο, που βγήκε στο τετ α τετ από πλάγια, όμως πιεζόμενος σούταρε δυνατά, πάνω από τα δοκάρια.

Στην επανάληψη, δεν άλλαξε κάτι, με τους γηπεδούχους να έχουν μια μικρή υπεροχή, όμως να απειλούν μόνο με στημένες μπάλες. Ο Καραϊσκάκης, όπως και στο πρώτο μέρος, είχε μία μόλις κακή στιγμή, στο 47ο λεπτό, όταν ο Δούμτσιος πέρασε ωραία σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, όμως ο Τσούτσης που ήταν μόνος δεν μπόρεσε να βρει εστία, με το κεφάλι. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σταματής πήρε την κεφαλιά, σε μια φάση που οι φιλοξενούμενοι φώναξαν για επιθετικό φάουλ, όμως ο Μπουργάνης με υπερένταση, έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, σημειώθηκε στο 52ο λεπτό, όταν η κα Τσιοφλίκη υπέδειξε φάουλ του Θεολόγου που δεν υπήρξε ποτέ, ο Παπαγεωργίου ανέλαβε την εκτέλεση, και ο Τσούτσης , σε μια άτυχη στιγμή, βρήκε την μπάλα όσο χρειαζόταν με το κεφάλι, για να τη στείλει στη γωνία του συμπαίκτη του, Μπουργάνη, που δεν μπόρεσε να αντιδράσει, για το 1-0. Στη συνέχεα, ο Καραϊσκάκης προσπάθησε μάταια να δημιουργήσει φάσεις, ενώ σε τρεις περιπτώσεις, ο κορυφαίος του παίκτης, σήμερα, Κόκας, ανέκοψε παίκτες των Τρικάλων, σωτήρια, πριν βγουν σε προφανή θέση για γκολ. Στο 79ο λεπτό, ο πολύ δραστήριος, Τάχατος έκανε την κούρσα, και μοίρασε στον Ευθυμίου, που στο τετ α τετ, πλάσαρε με τη μία πάνω από τα δοκάρια. Το τελευταίο δεκάλεπτο κύλισε χωρίς κάτι ιδιαίτερο, με τους  γηπεδούχους να παίζουν με το χρόνο, και τον Καραϊσκάκη να αδυνατεί να φτιάξει φάση, έστω και με γέμισμα, γνωρίζοντας έτσι την ήττα, με κάτω τα χέρια, χάνοντας την ευκαιρία, να πλησιάσει βαθμολογικά τα Τρίκαλα, που άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα.

Γκολ : Τσούτσης (αυτ.) 52'

Διαιτητής: Τσιοφλίκη (Λάρισας)  Βοηθοί: Σάββας (Σερρών) - Φραγκούλης (Πρέβεζας/Λευκάδας)  4ος: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)  Παρατηρητής: Δροσινός (Χαλκιδικής)

Τρίκαλα (Παπαδόπουλος) : Γιακουμής, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Σκόνδρας, Ευθυμίου, Παπαγεωργίου, Νιάρος, Πέλκας (68' Αλμπάνης), Σταματής (88' Ντιαλόσι), Ελευθεριάδης (63' Πιαστόπουλος), Τάχατος

Καραϊσκάκης (Μάγγος) : Μπουργάνης, Τάμπας, Κόκας, Θεολόγου, Χατζηδίμπας (82' Γαλεάδης), Νταλακούρας (59' Δερμιτζάκης), Μαραθωνίτης (46' Τσούτσης), Κλιγγόπουλος (70' Μαύρου), Δούμτσιος, Ναζίμ, Κορέλας (59' Λουίς Φελίπε)