«Απέδρασε» με το διπλό ο Αστέρας από την Αγ. Παρασκευή

Ο Αστέρας… απέδρασε από την Αγ. Παρασκευή με τους τρεις βαθμούς της νίκης (0-1) επί της Ολυμπιάδας, χάρη σε τέρμα του Σιαφάκα λίγα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Το παιχνίδι ήταν για την 13η αγωνιστική της Β' ΕΠΣ Άρτας και ο Αστέρας Ρόκκα με τη νίκη αυτή έπιασε στους 20 βαθμούς τον ΑΟ Κορφοβουνίου, ενώ η Ολυμπιάδα έμεινε στους 25 βαθμούς και στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή στην αναμέτρηση και είχαν ευκαιρίες για γκολ, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια και πήραν ένα σημαντικό τρίποντο, υποχρεώνοντας την Ολυμπιάδα στη δεύτερη ήττα της στο πρωτάθλημα (η άλλη εντός με Παναγροτικό). Η Ολυμπιάδα απείλησε πρώτη, όταν έπειτα από σέντρα από τα δεξιά, ο Μπαγεώργας δεν βρήκε γεμάτα την μπάλα στην έξοδο, αυτή χτύπησε σε σώματα και πήρε κατεύθυνση προς την εστία με τον Μήλιο να σώζει προ της γραμμής του τέρματος. Από σέντρα του Σερβετά με το εξωτερικό, ο Κούσης είχε ένα γυριστό από καλή θέση που πέρασε όμως άουτ, ενώ ο Παπαγιάννης δοκίμασε το πόδι του από τα όρια της περιοχής, με τον Μπαγεώργα να καταφέρνει να μπλοκάρει τη μπάλα με διπλή προσπάθεια. Ο Αστέρας που προσπαθούσε να χτυπήσει στην κόντρα επίθεση κατάφερε να σκοράρει στο 40ο λεπτό, με τον Γκανιάτσα να τροφοδοτεί τον Σιαφάκα και αυτός με εύστοχο πλασέ από θέση τετ-α-τετ να πετυχαίνει το 0-1. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν πριν τη λήξη του α' μέρους, όμως από την πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Σερβετά, ο Παππάς δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα με το κεφάλι, ενώ ο Μπαγεώργας δεν ξεγελάστηκε από τη φάση και μπλόκαρε στη δεξιά του γωνία.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας θα μπορούσε από νέα αντεπίθεση να σκοράρει ξανά, όμως έπειτα από γύρισμα του Γκανιάτσα, ο Τσώλας από κοντά και φάτσα με το τέρμα βρήκε περισσότερο αέρα, ενώ ο Σιαφάκας στη συνέχεια δεν εκτέλεσε με τη μία, καθυστέρησε και στη συνέχεια δεν βρήκε χώρο για σουτ. Οι γηπεδούχοι όσο περνούσε η ώρα ανέβαζαν την πίεση τους στα αντίπαλα καρέ και προσπαθούσαν μέσα από στημένα και σέντρες να απειλήσουν, χωρίς όμως οι προσπάθειές τους να έχουν θετική κατάληξη. Στις πιο αξιόλογες στιγμές, ο Κούσης έπειτα από εκτέλεση κόρνερ είχε μία κεφαλιά που πέρασε λίγο άουτ, ενώ ο Λιώλης με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο μπροστά από το κέντρο ανάγκασε τον Μπαγεώργα να αποκρούσει στο παραθυράκι του σε κόρνερ.

Διαιτητής: Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί: Μαζαράκος Νίκος - Αθανασίου Άγγελος

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Βέτσιος-Δήμος): Λάμπρου, Λιώλης (78' Αγγέλης), Λεκάνης, Παπακώστας, Σερβετάς (59' Χαρπαντίδης), Παπαγιάννης, Τσιρώνης, Γώτας, Γεωργούλας, Παππάς (46' Γκυζέλης), Κούσης

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Μπαγεώργας, Νίκαρης, Ζαρκάδας, Μήλιος, Συγίζης, Μάης, Ντεκούλης, Βάντζος Ι. (66' Σιακούφης), Γκανιάτσας, Τσώλας (83' Βάντζος Ε.), Σιαφάκας