Σεφτέ στους βαθμούς για την Προοδευτική

Την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα πέτυχε η Προοδευτική, επικρατώντας του ΑΟΚ Τζουμέρκων με 3-0.

Την πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα πέτυχε η Προοδευτική Γραμμενίτσας, κόντρα σε μία από τις δυσάρεστες εκπλήξεις της φετινής χρονιάς, ως τώρα, τον ΑΟΚ Τζουμέρκων, που γνώρισε ακόμα μία ήττα. Το πρώτο ημίχρονο πέρα από το γκολ της Προοδευτικής δεν είχε να επιδείξει κάτι ιδιαίτερο, εκτός από κάποιες στημένες φάσεις για τις δύο ομάδες που πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Στο 10ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν ο Δημητρίου έφυγε απέναντι από τον Καραμπούλα και τσίμπησε την μπάλα, κρεμώντας τον για το 1-0.

Στο δεύτερο μισό, ο σκόρερ του πρώτου τέρματος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ στο 55ο λεπτό, όμως το πλασέ του έφυγε άουτ. Δέκα λεπτά μετά,  ο Νάτσιος της Προοδευτικής γύρισε άσχημα το πόδι του, δείχνοντας να τραυματίζεται σοβαρά, ενώ διακομίστηκε και στο νοσοκομείο. Η Προοδευτική, όπως και το artagoal.gr εύχονται στον παίχτη περαστικά και ταχεία ανάρρωση. Με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο του Γιώργου και του Γαβριήλ Πανέτα η Γραμμενίτσα έγινε πιο επιθετική, "καθαρίζοντας" το ματς. Στο 73ο λεπτό, ο Γιώργος Πανέτας από πάσα του Δημητρίου τσίμπησε την μπάλα που έφυγε μόλις άουτ, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Γαβριήλ Πανέτας μετά από ωραία ενέργεια και αφού απέφυγε δύο αντιπάλους έστρωσε στο Γιώργο Πανέτα, που με σουτ από το ύψος της περιοχής έγραψε το 2-0. Στο 79ο λεπτό, ο Γαβριήλ Πανέτας απώλεσε την ευκαιρία να βρει δίχτυα όταν το σουτ του έφυγε άουτ, για να φτάσουμε στο 85ο λεπτό, όταν ο Κουτσιμπέλας βρήκε με ωραία μπαλιά τον Καυκιά, που με ψηλοκρεμαστό πλασέ έκλεισε το σκορ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0

Διαιτητής : Κούσουλας Γιώργος  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Στούπας Παύλος

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζιάς) : Βάσιος, Κακιώνης, Σκορίλας, Ντάκουλας, Βαλίλης, Κάτσινος (46' Κουτσιμπέλας), Κουτσούμπας (71' Πανέτας Γαβ.), Τσίρκας (63' Ρίζος), Δημητρίου, Νάτσιος (66' Λ.ΤΡ. Πανέτας Γ.), Καυκιάς

ΑΟΚ Τζουμέρκων : Καραμπούλας, Μαλέσκος (46' Γάτας), Τσέτσος, Κωνσταντινίδης, Κουτρομάνης Ηλ., Διονύσης, Χάρος (87' Κατσάνος Κ.), Σπανός, Θεοδωρής, Πλεύρης Ν., Πλεύρης Ε.