Ισοπαλία σε πολύ ωραίο παιχνίδι για Ανέζα και Σκουφά (pics)

Γκολ, βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν Ανέζα και Κομπότι, στο πολύ ωραίο μεταξύ τους παιχνίδι, που έληξε ισόπαλο με 1-1.

Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη σήμερα στην Ανέζα, μπροστά σε πάρα πολύ κόσμο για ματς τοπικού, ανάμεσα στην τοπική ομάδα και το Σκουφά Κομποτίου, με τις δύο ομάδες να έχουν δοκάρια, αρκετές φάσεις για γκολ, και τελικώς να μένουν στο 1-1. Η Ανέζα, με την ισοπαλία αυτή έμεινε 2 βαθμούς πίσω από τη Δόξα, που έχει το απόλυτο με 5 στα 5, ενώ ο Σκουφάς έπεσε στην 5η θέση, αφού τον ξεπέρασε ο Αίας. Φυσικά, το Πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη, καθώς υπάρχουν 6-7 ομάδες οι οποίες θα διεκδικήσουν μέχρι το τέλος από ότι φαίνεται την είσοδό τους στα μπαράζ.

Οι δύο ομάδες είχαν στο πρώτο 5λεπτο από ένα σουτ με τους Ρούμπο και Τσούμαλη που δε βρήκαν εστία, με τους γηπεδούχους να είναι στη συνέχεια πιο απειλητικοί, με το Ρούμπο και πάλι, στο 8ο λεπτό, να στέλνει την μπάλα να γλείφει το οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ, με κεφαλιά, μετά από φάουλ του Χρηστογιάννη. Στο 19ο λεπτό, ο Γκανάρας, με την είσοδό του στο ματς στη θέση του Μιχάλη που αποχώρησε τραυματίας, έπιασε καλό σουτ από μακριά, που έφυγε λίγο άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Νίκαρης βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, όμως το σουτ του έβγαλε με τα πόδια, δύσκολα, ο Βατούγιος. Ο Σκουφάς πήρε μέτρα στο γήπεδο, και φάνηκε μετά από ώρα επιθετικά, στο 27ο λεπτό, με το Μαλτέζο να κάνει ωραία ατομική ενέργεια, όμως το σουτ του να καταλήγει ψηλά. Στο 31ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, όταν ο Ρούμπος έβαλε δύο παίκτες στην πλάτη και πάτησε περιοχή, όμως το τελείωμά του σταμάτησε στο δοκάρι, το δεύτερό του στο παιχνίδι. Στο 33ο λεπτό, ο Σκουφάς κέρδισε φάουλ σε καλή θέση έξω από την περιοχή, ο Τσούμαλης ανέλαβε την εκτέλεση απευθείας, όμως ο Τσαμπάς έδιωξε δύσκολα στη γωνία του. Η τελευταία φάση στο πρώτο μέρος ανήκε στην Ανέζα και συγκεκριμένα στο Ρούμπο, που ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών της, με το σουτ του όμως να είναι άστοχο και το 0-0 να παραμένει.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά, με τους Μασκλαβάνο και Νίκαρη να έχουν από ένα σουτ για τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά, για να φτάσουμε στο 50ο λεπτό, όταν μετά από πάσα του Φ. Παπανδρέου, ο Μαλτέζος τσίμπησε την μπάλα, βγήκε σε τετ α τετ, και αφού απέφυγε και τον Τσαμπά, έγραψε σε κενή εστία το 0-1. Στο 53ο λεπτό, έχοντας το μομέντουμ, ο Σκουφάς έψαξε και δεύτερο γκολ, με το Φ. Παπανδρέου να σημαδεύει το απέναντι δοκάρι, από καλή θέση, η φάση δεν τελείωσε, η μπάλα κατέληξε και πάλι στο δοκάρι, ενώ δύο λεπτά αργότερα, το καλό σουτ του Τσούμαλη πέρασε δίπλα από την εστία του Τσαμπά. Στο 59ο λεπτό, η Ανέζα έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Πλακιάς πήρε την πρώτη κεφαλιά, όμως ο Παραλίκας από πολύ καλή θέση, νικήθηκε από το Βατούγιο, που πραγματοποίησε πολύ δύσκολη επέμβαση. Στο 72ο λεπτό, ο Χρηστογιάννης βρέθηκε σε θέση να εκτελέσει, όμως ο Παπαγεωργίου με φοβερό τάκλιν, τον ανέκοψε σώζοντας την ομάδα του, ενώ στο 81ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χρηστογιάννη, ο Πλακιάς πήρε μαρκαρισμένος την κεφαλιά, και έστειλε την μπάλα ψηλά. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και δικαιώθηκαν στο 90ο λεπτό, όταν ο Γκανάρας κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή μέσα στην περιοχή, και ο Χρηστογιάννης που ανέλαβε την εκτέλεση δε λάθεψε, γράφοντας το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα, η Ανέζα είχε τεράστια ευκαιρία να φτάσει στην ολική ανατροπή, όταν ο σκόρερ του πρώτου γκολ, Χρηστογιάννης κέρδισε ο ίδιος πέναλτι αυτή τη φορά, όμως η εκτέλεσή του σταμάτησε στο Βατούγιο, που κράτησε το ματς στην ισοπαλία, με το Ρούμπο στην επαναφορά να σουτάρει άουτ από καλή θέση. Στις τελευταίες στιγμές του αγώνα, ο Σκουφάς προσπάθησε να πάρει τη νίκη, όμως η πολύ ωραία εκτέλεση κόρνερ του Τσούμαλη, στα χασομέρια, σταμάτησε στο δοκάρι, το τέταρτο στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται γκολ και βαθμούς σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Μέκιος Σπύρος - Βασίλα Φωτεινή

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Τσαμπάς Μ., Μυτικιώτης (65' Χουλιάρας Ν.), Χουλιάρας Αν. (78' Μπακοχρήστος), Παπανίκου, Πλακιάς, Χρηστογιάννης, Νίκαρης (78' Ζώης), Σιώζος Γ., Μιχάλης (18' λ.τρ. Γκανάρας), Παραλίκας, Ρούμπος

Σκουφάς Κομποτίου (Μαγκάκης) : Βατούγιος, Καραδήμας (13' λ.τρ. Μασκλαβάνος), Δάσκαλος (90' Κασελούρης Κ.), Παπαγεωργίου, Κασελούρης Π., Καρδάσι (81' Κώτσης), Δήμος, Τσούμαλης, Παπανδρέου Ηλ.-Φ., Μαλτέζος, Παπανδρέου Χ.