Άμεση επιστροφή στις νίκες για την Πρόοδο Ρωγών, 3-1 τον Αστέρα Ρόκκα

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε η Πρόοδος Ρωγών, επικρατώντας στο γήπεδο της Καμπής με 3-1 επί του μαχητικού Αστέρα Ρόκκα.

Χάρη στην μεγάλη εμπειρία που κουβαλάνε από τις παραπάνω κατηγορίες αρκετοί από τους ποδοσφαιριστές του ρόστερ της και παρά τα προβλήματα απουσιών λόγω καρτών και τραυματισμών, η ομάδα της Νέας Κερασούντας που χθες χρησιμοποίησε ως έδρα το γήπεδο της Καμπής, κατάφερε να επικρατήσει με 3-1 του μαχητικού Αστέρα Ρόκκα, που επίσης αντιμετώπιζε αρκετά προβλήματα απουσιών, διατηρώντας την απόσταση των 5 βαθμών από τους πρωτοπόρους Φιλέλληνες Πέτα που συνέχισαν με το απόλυτο. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με γκολ από τα αποδυτήρια, με τον Χαϊντάρι να σουτάρει από μακριά, τον Αλεξίου να μην κάνει καλή εκτίμηση της πορείας της μπάλας και αυτή αφού έσκασε μπροστά του, να καταλήγει στο αριστερό του κάθετο δοκάρι και στα δίχτυα για το 0-1. Οι τυπικά γηπεδούχοι άμεσα βγήκαν στην επίθεση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 1-1 πέντε λεπτά αργότερα με σουτ του Ανδρέα Κολιού από τα όρια της μεγάλης περιοχής, με τον ίδιο παίχτη λίγο αργότερα, με ωραία κίνηση να αποφεύγει τον αντίπαλό του και να πλασάρει, όμως ο Ντούκας με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε τη μπάλα. Ο Αστέρας λίγο έλειψε με νέο ωραίο μακρινό σουτ του Κρεμίδα να πάρει εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ, όμως ο Αλεξίου με εντυπωσιακή εκτίναξη κράτησε το σκορ στην ισοπαλία. Η Πρόοδος που διαθέτει αρκετή ποιότητα μεσοεπιθετικά κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στην αναμέτρηση στο ημίωρο, όταν από σέντρα του Κοτρότσιου, ο Ντούκας στην έξοδο του δεν κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα, και ο Σιδηρόπουλος που είδε τη μπάλα μπροστά του, πέτυχε εύκολα σε ανυπεράσπιστη εστία το 2-1. Στο 38' ο Σιδηρόπουλος μετά από κάθετη πάσα του Κοτρότσιου βγήκε σε θέση τετ-α-τετ και πλάσαρε λίγο άουτ, όμως στη συνέχεια ο Ντούκας τον ανέτρεψε με τους γηπεδούχους να ζητάνε φάουλ και την αποβολή του τερματοφύλακα. Ο διαιτητής της αναμέτρησης αρκέστηκε σε φάουλ και κίτρινη κάρτα, ένα φάουλ το οποίο εκτέλεσε ο Σιδηρόπουλος, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Σιδηρόπουλος είχε ακόμα μία καλή στιγμή να σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι μετά από σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Ντούκας με σπουδαία επέμβαση κράτησε την ομάδα του στο ματς.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων και να πιέζουν, χωρίς όμως κάποια αξιόλογη τελική. Μάλιστα με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, οι φιλοξενούμενοι από εκτέλεση φάουλ του Σιαπέρα, ο Νικοπολίδης με κεφαλιά λίγο έλειψε να πετύχει αυτογκόλ, με τον Αλεξίου να σώζει εντυπωσιακά, ενώ ο Τασούλας εξ επαφής δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Τελικά, δύο λεπτά αργότερα και αφού δεν έγινε το 2-2, η Πρόοδος βγήκε γρήγορα στην επίθεση, ο Ρέντζιος βρήκε όμορφα τον Κοτρότσιο στην πλάτη της άμυνας και αυτός με δυνατό σουτ πέτυχε το 3-1, σφραγίζοντας ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του, η οποία στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχε δύο καλές στιγμές να διευρύνει τη νίκη της, όμως ο Κολιός μετά από ωραίο σλάλομ που απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του είδε το Γράδο να το νικά, ενώ ο νεαρός Σταύρος μετά από προσποίηση είχε πλασέ λίγο δίπλα από το παραθυράκι.

Διαιτητής: Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί: Νικολάου Βάγγελης - Πολύζος Κωνσταντίνος

Πρόοδος Ρωγών (Παπαδήμας): Αλεξίου, Σιορέντας (37' Μπαλάφας Β.), Αναγνώστου, Λέντζος, Ιωάννου, Νικοπολίδης, Κολιός, Κοτρότσιος (88' Μπαλάφας Δ.), Σιδηρόπουλος, Ρέντζιος (77' Σταύρος), Καραπάνος

Αστέρας Ρόκκα (Σιαπέρας Χ.): Ντούκας (82' Γράδος), Υφαντής (82' Καλόγηρος), Συγίζης, Ζαρκάδας, Σιαπέρας, Μάης, Χαϊντάρι (64' λ.τρ. Νίκαρης), Ζίου, Νεραϊδιώτης, Κρεμίδας, Τασούλας