Καρέ νικών για τη Δόξα Πύρρου που παραμένει στην κορυφή της NL2 (pics)

4 στα 4 για τη Δόξα Πύρρου Άρτας χθες το απόγευμα στο νέο Κλειστό Γυμναστήριο Τ9 των Κωστακιών, η οποία κάνει ονειρικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της National League 2.

Με το απόλυτο συνεχίζει στην επιστροφή της στην Γ' Εθνική (National League 2) η ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας, η οποία για ακόμη ένα ματς είχε σε μεγάλη μέρα τον Λούκα Ίλιτς που πέτυχε 23 πόντους. Η αρτινή ομάδα στην αρχή είχε κάποια σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή της, όμως στο τέλος της α' περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με 23-16. Στη β' περίοδο η Δόξα Πύρρου κατάφερε να φτάσει σε διψήφια διαφορά πόντων, όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφερναν και έβρισκαν τις λύσεις για να παραμένουν κοντά στο σκορ. Η παρουσία του Ίλιτς και οι χαμένες βολές του αθλητών του Αργοναύτη, οδήγησαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 41-33.

Στο β' ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί και μείωσαν στο τρίποντο (43-40), όμως η ΑΕΔΠ βρήκε τις λύσεις με τον Σταυρόπουλο και πήγε στο τελευταίο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +11 (58-47). Εκεί ο Αργοναύτης δεν κατάφερε να μειώσει κάτω από τους 6 πόντους και οι γηπεδούχοι με κύριους εκφραστές των επιθέσεων τον δεύτερο σκόρερ της ομάδας με 14 π., Μπάλλα, αλλά και τον Σέρβο Ίλιτς, πήραν τη νίκη με 75-65, διατηρώντας την ομάδα τους στην κορυφή της βαθμολογίας παρέα με τον Αστέρα Τέμενης.

Διαιτητές: Λάμπος - Πλέγας - Θεοδοσόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 18-17, 17-14, 17-17

41-33, 58-47, 75-65

AE Δόξα Πύρρου Άρτας (Παππάς): Ιωαννίδης 6(1), Γυφτοκώστας 3(1), Ξιούρας 3(1), Μπαρτζώκας 3, Βασιλείου, Δόνος 7(2), Μπάλλας 14, Θώδης 6, Ilic 23(3), Σταυρόπουλος 10(2)

Αργοναύτης Ν. Κίου (Μιχαλόπουλος): Κύρκος, Πουλιογλου, Ρούζιος 15(1), Πρεδάρης 6, Μιχόπουλος 7(2), Κατσένης, Σαρηγιάννης, Παλλαδινός 17(1), Δανίκας 12(1), Λυμπερέας 8, Μιχαλόπουλος, Σαμιός