Άμεση επιστροφή στις νίκες για την Ολυμπιάδα

Μετά την εκτός έδρας ήττα από τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος ΑΟ Κλειδίου, η Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής επέστρεψε στις νίκες, κερδίζοντας εντός έδρας τον Αστέρα Ρόκκα.

Οι γηπεδούχοι μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά απείλησαν πρώτοι στην αναμέτρηση και άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Μήλιος με κεφαλιά προς τα πίσω είδε τον Ευαγγέλου να σώζει το αυτογκόλ, όμως στο ριμπάουντ από κοντά ο Παχούλας κατάφερε να κάνει το 1-0, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τζελιλάι απέφυγε έναν αντίπαλο, πάτησε περιοχή και έκανε το παράλληλο γύρισμα, με τον Ζαρκάδα άθελά του να βρίσκει τη μπάλα στην προσπάθεια του να διώξει και να τη στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του, για να γίνει με αυτό τον τρόπο το 2-0 για την Ολυμπιάδα. Οι γηπεδούχοι που στο πρώτο μισάωρο είχαν ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Παπαγιάννη, ο οποίος αφού απέφυγε τον τερματοφύλακα πλάσαρε από πλάγια θέση στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, απείλησαν δις και με τον Γιώργο Δήμο. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη αφού κατάφεραν να περάσουν το αρχικό σοκ των δύο γρήγορων τερμάτων, έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Νίκαρη, ο οποίος έπειτα από σέντρα του Χρυσόστομου Γκανιάτσα, από το δεύτερο δοκάρι στόπαρε και σούταρε χωρίς όμως να βρει εστία. Λίγο αργότερα από κόρνερ του Χρυσόστομου Γκανιάτσα, ο Ζαρκάδας προσπάθησε να εξιλεωθεί, όμως το πλασέ του από το πρώτο δοκάρι πέρασε λίγο άουτ. Τελικά στο 36ο λεπτό, ο Μάης από τα όρια της περιοχής με σουτ και αφού η μπάλα κόντραρε σε αντίπαλο μείωσε σε 2-1.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μείνουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού μέχρι το 64ο λεπτό, όπου λόγω τραυματισμού των δύο βασικών αμυντικών χαφ, ο προπονητής Νίκος Μπαγιώργας αναγκάστηκε να προχωρήσει σε αλλαγές. Αυτή η εξέλιξη κόστισε στο αμέσως επόμενο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ με πάσα, ο Παπαγιάννης έκανε ένα άτσαλο σουτ, όμως στη συνέχεια η φάση ευνόησε τον νεοεισελθών Κούση που από κοντά σούταρε, ο Ευαγγέλου δεν κατάφερε να αποσοβήσει το γκολ και η ομάδα της Αγ. Παρασκευής έκανε το 3-1. Στο 80ο λεπτό, ο Παπαγιάννης που πιο πριν είχε οριζόντιο δοκάρι ύστερα από σέντρα από τα δεξιά, κατάφερε με δυνατό διαγώνιο σουτ και με τη βοήθεια του κάθετου δοκαριού να διαμορφώσει το τελικό 4-1. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι στην αναμέτρηση, με τον Χρυσόστομο Γκανιάτσα πάντως να έχει δοκάρι σε πλασέ από πλάγια θέση.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Πετσίνης Δημήτρης - Σαρλής Χρήστος

Ολυμπιάς Αγ. Παρασκευής (Δήμος-Βέτσιος): Λάμπρου, Δήμος Β., Παχούλας, Σμύρης, Πανής, Παπαγιάννης (85' Νίκου), Παπαμιχαήλ (77' Ρώιμπας), Τζελιλάι Λ. (82' Παπαθανασίου), Σταμούλης (62' Κούσης), Δήμος Γ., Τζελιλάι Τζ.

Αστέρας Ρόκκα (Μπαγιώργας Ν.): Ευαγγέλου, Μπαγιώργας Π., Ζαρκάδας, Βάντζος Ε., Συγίζης, Γκανιάτσας Χ., Ντεκούλης (64' Βάντζος Ι.), Μάης (64' Μπαγιώργας Ν.), Νίκαρης, Κρεμίδας, Μήλιος (46' Γκανιάτσας Η.)