Ο Απόλλων νικητής στο Γλυκόριζο, 2-1 σε φιλικό την Φλωριάδα

Ο Απόλλων ήταν ο νικητής, 2-1, της φιλικής αναμέτρησης με τον ΑΟ Φλωριάδας, ματς που έδειξε ότι οι γηπεδούχοι βρίσκονται σε πολύ καλό δρόμο, ενώ οι φιλοξενούμενοι χρειάζονται επιπλέον μεταγραφική ενίσχυση για τη Γ' Εθνική.

Η ομάδα της Φλωριάδας ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και μόλις στο 6ο λεπτό από σέντρα του Κότσι, ο Παρράς από θέση τετ-α-τετ πλάσαρε λίγο άουτ. Στο 13' ο Λάζαρος απέκρουσε ωραίο γεμάτο μακρίνο σουτ του Τσελά, ενώ στο 15' από σέντρα του Παρρά, ο Λεκάνης από κοντά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Ο Απόλλων ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη του αξιόλογη φάση, στο 20ο λεπτό, όταν από κόρνερ του Νίκου Παππά, ο Γιώτης με κεφαλιά έκανε το 1-0, στο ντεμπούτο του, σκοράροντας έστω και σε φιλικό ματς με τη νέα του ομάδα. Στο 23ο λεπτό μάλιστα ο Άκης Δήμος με ωραίο σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Μούρα, που απέκρουσε εντυπωσιακά. Στα υπόλοιπα λεπτά του α' μέρος, πέρα από ένα καλό σουτ του Τσελά που μπλόκαρε ο Λάζαρος, δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση.

Στην επανάληψη, η είσοδος στο γήπεδο των δύο βραζιλιάνων της Φλωριάδας, έδωσε άλλον "αέρα" στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αφού απείλησαν με ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Φελέκη, το οποίο απέκρουσε δύσκολα στο παραθυράκι του ο πολύ καλός σήμερα Λάζαρος, στο 47' (παίχτηκαν δύο 40λεπτα), οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν τη μπάλα, ο Ντος Σάντος απέφυγε τον τερματοφύλακα και σε κενή εστία ισοφάρισε σε 1-1. Ο Απόλλων όμως απάντησε άμεσα, καθώς ο Τρούλλης με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια δεξιά, πέρασε τη μπάλα από το τοίχος και νίκησε τον Ψαρρά, πετυχαίνοντας το 2-1. Ο ΑΟΦ στη συνέχεια προσπάθησε να ισοφαρίσει, όμως οι πολλές αλλαγές, επειδή ο Γιώργος Γιάννος ήθελε να δει ποιοι παίκτες θα παραμείνουν στο ρόστερ δεν βοήθησαν την ομάδα, με τους δύο βραζιλιάνους παρά τις περίτεχνες προσπάθειες τους να μην καταφέρνουν τελικά να αλλάξουν το σκορ. Μάλιστα στο 65' η ομάδα του Γλυκορίζου ήταν αυτή που έχασε μεγάλη ευκαιρία για ένα ακόμα τέρμα, με τον Καλόγηρο από πολύ καλή θέση να πλασάρει άουτ.

Διαιτητής: Κωστούλας Αριστοτέλης  Βοηθοί: Παπαμιχαήλ Αποστόλης - Κωνσταντίνου

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς): Λάζαρος, Τριαντάφυλλος, Τρούλλης, Κατσιγιάννης, Χαϊντάρι, Γρηγορίου, Γιώτης, Δήμος Χ., Παππάς Ν., Δήμητσας, Γεωργάκης
στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Σεϊμένης, Δήμος Α., Καλόγηρος, Παππάς Θ.

ΑΟ Φλωριάδας (Γιάννος): Μούρας, Ζάχαρης, Λισγάρας, Τσιφλίδης, Γκανάρας, Κότσι, Κακιώνης, Τσελά, Παρράς, Τσακαλίδης, Λεκάνης
στο β' ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Ψαρράς, Γκώρος, Κασελούρης, Φελέκης, Πρίνα, Παπαναστασίου, Γκαναβίας, Ρομπίνιο, Ντος Σάντος, Παστορμάς