Ακόμα μια ευρεία νίκη για το Κλειδί

Την ανωτερότητά του επιβεβαίωσε κόντρα στην Προοδευτική το Κλειδί, που επικράτησε με 7-0.

Σαφής ήταν η ανωτερότητα του Κλειδίου κόντρα στην Προοδευτική, με τους γηπεδούχους να επιβεβαιώνουν για ακόμα ένα ματς πως έχουν μία από τις καλύτερες επιθέσεις στο Πρωτάθλημα, αφού επικράτησαν με 7-0. Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους από νωρίς και στο 1ο μόλις λεπτό άνοιξαν το σκορ, με το Φελέκη να σκοράρει, έπειτα από γύρισμα του Μίγδου, γράφοντας το 1-0. Στο 7ο λεπτό, το Κλειδί πήρε σαφές προβάδισμα όταν από κόρνερ και κακή εκτίμηση του Ψεύτη, η μπάλα στρώθηκε στο Ρούσσα που από κοντά δε δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0. Οι νικητές τελειώσαν ουσιαστικά το ματς στο 12ο λεπτό, όταν ο Τσιγαρίδας έκανε τη σέντρα, και ο Στέφανος Δήμος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 3-0. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε, με τους γηπεδούχους να έχουν κάποιες φάσεις με τους Μίγδο και Φελέκη που δεν καρποφόρησαν, με την Προοδευτική με τη σειρά της να απειλεί με μακρινά σουτ, χωρίς επιτυχία.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν εκ νέου με γκολ, με το Μίγδο στο 48ο λεπτό, από θέση τετ α τετ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για το 4-0, για να έρθει και το 5-0 δύο μόλις λεπτά αργότερα, όταν έπειτα από ασθενή απόκρουση του Ψεύτη σε σουτ, ο Ρούσσας από κοντά, διπλασίασε τα τέρματά του. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, το Κλειδί πέτυχε και έκτο γκολ, με τον Π. Δήμο να παίζει το ένα-δύο με το Φελέκη και να σκοράρει. Το τελικό 7-0, διαμορφώθηκε για τους γηπεδούχους στο 80ο λεπτό, με το Μίγδο να φεύγει σε ακόμα μία φάση σε θέση τετ α τετ, και να σκοράρει και πάλι, με τα τελευταία λεπτά να κυλούν διαδικαστικά χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.

Διαιτητής : Παπανίκος Βαγγέλης  Βοηθοί : Πολύζος Κωνσταντίνος - Αθανασίου Άγγελος

ΑΟ Κλειδίου (Μανιφάβας Αχ.) : Σιαπάτης, Χάρος, Μανιφάβας Ε. (46' Τσοχαντάρης), Δήμητησας (57' Γράδος), Πέτσας, Μπαλαδήμας, Φελέκης, Τσιγαρίδας (57' Δήμος Π.), Δήμος Στ. (57' Δήμος Π.), Ρούσσας, Μίγδος

Προοδευτική Γραμμενίτσας (Καρατζάς) : Ψεύτης, Σκορίλας, Παππάς, Καλόγηρος, Κάτσινος (64' Υφαντής), Βούλγαρης (54' Νάσης), Φώτης, Μπασιάκος, Μπιθυκούκης, Καυκιάς, Τσόλης