"Εφτάρα" του Απόλλωνα στο Ξηροβούνι

Επιστροφή στις επιβλητικές εμφανίσεις για τον Απόλλωνα, που σκόρπισε την ΑΕΞ εκτός έδρας με 0-7.

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τόσο τον επιθετικό του, Ηλία Κορέλη, που σημείωσε τέσσερα γκολ, όπως και το Χριστόφορο Γιώτη, που αν και αγωνίζεται κατ' ανάγκη ως σέντερ μπακ στα τελευταία ματς, κατάφερε να σημειώσει χατ-τρικ, ο Απόλλωνας σκόρπισε την ΑΕ Ξηροβουνίου, με 0-7. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 12ο λεπτό, για να ξυπνήσει ο Απόλλωνας που, στο 15ο λεπτό, άνοιξε το σκορ, όταν από κακή απομάκρυνση αμυντικού , ο Κορέλης τελείωσε σωστά τη φάση για το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πήραν σαφές προβάδισμα, όταν ο Χαϊντάρι μοίρασε για τον Κορέλη που σκόραρε για δεύτερη φορά για το 0-2. Οι φιλοξενούμενοι κλείδωσαν τη νίκη τους στο 31ο λεπτό, όταν ο Χαϊντάρι έκανε την κούρσα από δεξιά και τη σέντρα για τον Κορέλη που ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του γράφοντας το 0-3.

Στο δεύτερο μέρος, ήταν σειρά του Γιώτη να πετύχει χατ-τρικ, αρχικά, γράφοντας το 0-4 στο 48ο λεπτό, με ωραία γυριστή κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Παππά, ενώ στη συνέχεια ο ίδιος παίκτης σημείωσε στο 0-5 με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, με σουτ από το πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα, ο Κορέλης πήρε εκ νέου τη σκυτάλη στο σκοράρισμα, σημειώνοντας καρέ όταν έφυγε στην πλάτη της άμυνας, απέφυγε και το Στέφου, και σκόραρε για το 0-6, για να διαμορφώσει το τελικό 0-7 ο Γιώτης, στο 70ο λεπτό, με σουτ μέσα από την περιοχή.

Διαιτητής : Σιατής Κων/νος  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Σαρλής Χρήστος

ΑΕ Ξηροβουνίου (Καρράς) : Στέφου, Παππάς Μ. (66' Γκυζέλης), Σιαμέτης, Σαββίδης, Τσιάπαλης, Ανυφαντής, Καλεύρας, Μπατίλας (36' Στράτος), Παππάς Θ., Τρούλλης (20' Νούτσος), Πλατογιάννης

Απόλλων Γλυκορίζου (Κοσμάς) : Μπόλης, Μουζακίτης, Καφαλής (46' Τριαντάφυλλος), Κατσιγιάννης, Γιώτης, Βλάχας, Χαϊντάρι (76' Κωτσίλας), Δήμος (46' Δεληκούρας), Κορέλης, Παππάς, Γεωργούλας