Αγχωτική νίκη στις καθυστερήσεις για τη Δόξα!

Χάρη σε πέναλτι-γκολ του Σιλιόγκα στο 98ο λεπτό, η Δόξα επικράτησε του Δία με 1-2.

Πολύ δύσκολη νίκη πέτυχε η Δόξα, κόντρα στο Δία, καταδικάζοντάς τον σε πολύ μεγάλο βαθμό σε υποβιβασμό. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν το ματς, είχαν τις φάσεις τους, όμως δεν τα κατάφεραν και πλέον, πολύ δύσκολα θα καταφέρουν στα τελευταία δύο ματς, με Καμπή και Αναγέννηση να διεκδικήσουν την παραμονή τους, έστω σε αγώνα μπαράζ με τη Μέλισσα. Αντίθετα, η Δόξα είχε αρκετές φάσεις, όμως χρειάστηκε να φτάσουμε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων για να πάρει μια πολύ αγχωτική νίκη που την κρατά σε απόσταση ασφαλείας από την τρίτη θέση. Στο 10ο λεπτό, η Δόξα έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Σιλιόγκας βρέθηκε στη μικρή περιοχή, όμως το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι. Στο 15ο λεπτό, ο Μιχάλης σούταρε, όμως ο Γκουσάιλα αντέδρασε σωστά, ενώ τρία λεπτά αργότερα, την κεφαλιά του Γκούβελου έβγαλε με τα ακροδάχτυλα και πάλι ο γκολκίπερ του Δία. Στο 20ο λεπτό, ο Μίκροβας είχε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με το Νάση όμως να σταματά το σουτ του σε πρώτο χρόνο, όπως και την κεφαλιά του στην επαναφορά. Στο 34ο λεπτό, η Δόξα άνοιξε το σκορ, με το Μιχάλη να εναλλάσσεται ωραία με το Σιλιόγκα και απέναντι από τον Γκουσάιλα να πλασάρει για το 0-1. Η Δόξα άγγιξε και δεύτερο γκολ λίγα λεπτά αργότερα, με το σουτ του Σιλιόγκα όμως να σταματά πάνω στη γραμμή από αμυντικούς.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι δυνατά με το σουτ του Κάλλια στο 51' να σταματά σε σώματα πριν βρει εστία. Στο 58ο λεπτό, ο Πατσαβούρας σούταρε, με το Γκουσάιλα να πραγματοποιεί καταπληκτική επέμβαση, ενώ στο 64ο λεπτό, ο Σιλιόγκας έφυγε κάθετα φάτσα με το τέρμα, όμως άνοιξε το κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία. Στο 80ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, με τους μόνιμους πρωταγωνιστές τους, καθώς ο Μίκροβας πήρε την κεφαλιά στον κενό χώρο, και ο Κόξιας απέναντι από το Νάση, πλάσαρε για το 1-1. Ο Δίας μάλιστα, τρία λεπτά αργότερα είχε νέα φάση, με το Βασιλείου όμως σε δύο περιπτώσεις να νικιέται από το Νάση. Και ενώ όλα έδειχναν πως θα έχουμε ισοπαλία, η Δόξα κέρδισε πέναλτι στις καθυστερήσεις, που εκτέλεσε ψύχραιμα ο Σιλιόγκας, γράφοντας το τελικό 1-2 και χαρίζοντας μια σημαντική, βαθμολογικά, νίκη στην ομάδα του, που τη φέρνει έστω και με αγώνα περισσότερο από την Αναγέννηση, στην κορυφή της βαθμολογίας.

Διαιτητής : Αθανασίου Άγγελος  Βοηθοί : Νούσιας Οδυσσέας - Αλευρή Κωνσταντίνα

Δίας Κωστακιών (Μπεκιάρης) : Γκουσάιλα, Κανελλόπουλος, Παραλίκας, Βασιλείου, Αθανασούλας, Καϋμενάκης, Σίμος, Μπεκιάρης, Σιώζιος, Μίκροβας, Κόξιας

Δόξα Άρτας (Νίκου) : Νάσης, Πατσαβούρας, Νούτσος, Κάλλιας, Πέτσας, Τυρολόγος, Τσιάτσος, Παπαλάμπρης, Γκούβελος (70' Γκοτζά), Μιχάλης (59' Κούρρα), Σιλιόγκας