Αγχωτική νίκη για τον Αχιλλέα Νεοχωρίου

Αγχωτική και δύσκολη η πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β' ΕΣΚΑΒΔΕ για τον Αχιλλέα, σήμερα το απόγευμα στο Κλειστό Γυμναστήριο Νεοχωρίου.

Η ομάδα του Νεοχωρίου μετά από ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 32-25, έκανε ένα κάκιστο γ' δεκάλεπτο, στο οποίο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 12-20 πέρασαν μπροστά με 44-45. Τελικά, το ματς όπως ήταν φυσικό κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου η εμπειρία των παικτών του Αχιλλέα, η καλύτερη άμυνα (δέχθηκαν μόλις 7 πόντους) και δύο μεγάλα σουτ του Βασίλη Σαπέρα κλείδωσαν τη νίκη, με τελικό σκορ 56-52. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σιατής με 17 πόντους (4 τρίποντα), Αρχιμανδρίτης 14 π. και ο νεαρός Ματσίρας με 13 π., ενώ από την ομάδα του Μοναστηρακίου ο Χασανάι με 18 π. και ο Σκπίρσκι με 11 π.

Διαιτητές: Αναγνωστόπουλος - Γείτονας

Δεκάλεπτα: 17-13, 32-25, 44-45, 56-52

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Γιαννάκης): Σκληβανίτης 6, Φούκας, Ματσίρας 13(1), Τζαμούρας, Ρούσσας 2, Αρχιμανδρίτης 14, Γιαννάκης, Μπαρκλέσης, Σαπέρας 4, Σιατής 17(4), Ράγγος, Σιούφας

Ηρακλής Μοναστηρακίου (Κατσαρός): Κοτσανάς 4, Αγγελόπουλος 8, Χασανάι 18(2), Μελικόκης 4, Νικολάου 3(1), Σκπίρσκι 11(2), Μελισσαράτος, Κατσί 1, Σκαλιώτης 3(1)