Νίκησε και την Ανέζα και παρέμεινε δεύτερη η Μέλισσα

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο μέρος, η Μέλισσα επικράτησε εύκολα της Ανέζας με 4-1.

Συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις η Μέλισσα, που επικράτησε της Ανέζας στο γήπεδο του Γλυκορίζου, με 4-1. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο πρώτο μέρος, και στο 7ο λεπτό άνοιξαν το σκορ όταν ο Κότσιαλος με πολύ ωραία προσωπική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, και τελείωσε τη φάση για το 1-0. Η Ανέζα είχε την τύχη να φέρει το ματς στα ίσα σχετικά γρήγορα, αφού στο 11ο λεπτό, κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, ο Ιωάννου εκτέλεσε δυνατά, με την μπάλα να αλλάζει εντελώς πορεία στο Χουλιάρα, ξεγελώντας το Νικολάου και καταλήγοντας στα δίχτυα, για το 1-1. Η Μέλισσα ξαναπήρε τα ηνία του παιχνιδιού, και πάτησε αρκετές φορές στην περιοχή της Ανέζας, μην μπορώντας όμως να κάνει γκολ. Στο 27ο λεπτό, ο Σπύρου έσπασε έξω στο Σαγάνη που έπιασε ωραίο φαλτσαριστό σουτ, με την μπάλα όμως να περνά ελάχιστα άουτ. Στο 34ο λεπτό, έπειτα από εξαιρετική ανάπτυξη, και γύρισμα του Κακοχρήστου, ο Κότσιαλος βρέθηκε μόνος στην περιοχή, όμως το δυνατό σουτ που επιχείρησε τράνταξε το δοκάρι του Γεωργάκη, ενώ στη συνέχεια της φάσης, ο Δράκος έπιασε πολύ ωραίο μονοκόμματο σουτ, που πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι. Οι γηπεδούχοι παρά την πίεσή τους δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με το 1-1 να παραμένει.

Στην επανάληψη, η Μέλισσα κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, και τελείωσε στο πρώτο 20λεπτο το παιχνίδι. Στο 50ο λεπτό, ο Δράκος έκανε ωραία προσπάθεια, και μοίρασε έτοιμο γκολ στον Κότσιαλο, που φάτσα με τον Τσαμπά, πλάσαρε εύστοχα, δίνοντας γρήγορα προβάδισμα στην ομάδα του, για το 2-1. Ο ίδιος παίκτης στο 59ο λεπτό, σφράγισε την εξαιρετική του εμφάνιση με τρίτο γκολ, όταν έφυγε στην πλάτη της άμυνας, και πλάσαρε τον Τσαμπά, που παρά την προσπάθειά του δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 3-1. Στο 65ο λεπτό, η Μέλισσα τελείωσε το ματς, όταν έπειτα από νέα ωραία ομαδική προσπάθεια, ο Τσιάτσος σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα έσπασε στα σώματα, και στρώθηκε στο πέναλτι στο Σπύρου, που απέναντι στον Τσαμπά, δε δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το τελικό 4-1. Στη συνέχεια το ματς άνοιξε, με τη Μέλισσα να έχει αρκετές ευκαιρίες να σημειώσει και άλλο γκολ. Στο 74' ωραία προσωπική ενέργεια του Σπύρου και γύρισμα στο πέναλτι στον Πάνο, με τον τελευταίο όμως να σουτάρει ψηλά. Τρία λεπτά μετά, ο Σπύρου και πάλι έβγαλε το Μαλτέζο σε θέση τετ α τετ, όμως εκείνος δεν πλάσαρε όπως θα ήθελε. Στο 83ο λεπτό, ο Πάνος δοκίμασε ωραίο πλασέ από πλάγια, αναγκάζοντας τον Τσαμπά σε δύσκολη επέμβαση σε κόρνερ. Η Ανέζα από τη μεριά της, παρ' ότι περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, έφτασε κοντά στη μείωση του σκορ στο 86', με τον Παπανδρέου να σουτάρει μέσα από την περιοχή στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, στην τελευταία αξιόλογη φάση του ματς.

Διαιτητής : Τσιώρης Παναγιώτης  Βοηθοί : Κωνσταντίνου Νίκος - Αλευρή Κωνσταντίνα

ΑΕΜ Μέλισσα (Κωνσταντινίδης) : Νικολάου, Χουλιάρας Α. (46' Μπέκας), Κακοχρήστος (67' Χουλιάρας Ν.), Κοσταντίνι, Πάνος, Μπόκος, Τσιάτσος, Σαγάνης, Δράκος (62' Μαλτέζος), Σπύρου, Κότσιαλος (66' Σταμούλης)

ΠΑΣ Ανέζα (Φώτου) : Γεωργάκης (46' Τσαμπάς), Αβραμίδης, Ρώσσιος Γ., Μυτικιώτης, Ιωάννου, Ζώης (65' Παύλου), Ρώσσιος Λ., Ρούμπος Χ. (70' Σιώζος), Παπανδρέου, Γεροκώστας (63' Νίκου), Λάζαρος