Αγχώθηκε αλλά επικράτησε του Κομμένου η Ανέζα

Αν και αγχώθηκε, η Ανέζα επικράτησε με 2-0 του Κομμένου και παρέμεινε στο -6 από τη Δόξα.

Με την πλάτη στον τοίχο βρισκόταν πριν το ματς με το Κομμένο η Ανέζα, αφού ενδεχόμενη απώλεια βαθμών της, θα έφερνε τη Δόξα σε θέση ισχύος, για να πάρει το Πρωτάθλημα χωρίς μπαράζ. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, αν και αγχώθηκαν, καθώς μέχρι το 87ο λεπτό προηγούνταν με το ρευστό 1-0, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να μείνουν στο -6 από την πρωτοπόρο. Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές είχε λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες, με την Ανέζα να εκμεταλλεύεται την πρώτη από αυτές και να ανοίγει το σκορ, στο 15ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Γ. Σιώζου, ο Μιχάλης πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0. Το Κομμένο προσπάθησε να απαντήσει και στην καλύτερή του στιγμή, στο πρώτο μέρος, στο 33ο λεπτό, έφτασε κοντά στην ισοφάριση, όταν μετά από επικίνδυνη παράλληλη μπαλιά του Παππά, ο Κωσταδήμας βρέθηκε σε θέση για γκολ, όμως δε βρήκε την μπάλα καλά και χάθηκε η ευκαιρία.

Στο δεύτερο μέρος, η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στους φιλοξενούμενους, που έφτασαν και πάλι κοντά στο γκολ, όταν ο Κατσούλης έφυγε σε πλεονεκτική θέση με φάτσα το Γεωργάκη, όμως το τελείωμά του ήταν άστοχο, με τους γηπεδούχους με τη σειρά τους, να φτάνουν σε καλή ευκαιρία, στο 64ο λεπτό, όταν ο Παπανίκου βρήκε στην καρδιά της άμυνας το Μιχάλη, που σούταρε στην κίνηση, με τον Κόπανο, όμως να του αρνείται το δεύτερο γκολ. Το σκορ παρέμενε ρευστό, μέχρι το 87ο λεπτό, όταν η Ανέζα τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι, με το Μιχάλη να μοιράζει πλάγια στον Παραλίκα και εκείνον με διαγώνιο σουτ, να νικά για δεύτερη φορά στο ματς τον Κόπανο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μετά το γκολ, είχαν μια καλή φάση να δώσουν ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, όμως το σουτ του Ρίζου, μετά από ωραία ατομική ενέργεια έφυγε λίγο άουτ, και το Κομμένο δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ματς, κρατώντας, όμως, την πολύ καλή και ανταγωνιστική εικόνα του, κόντρα σε μια ομάδα που φέτος πρωταγωνιστεί.

Διαιτητής : Φάντης Δημήτρης  Βοηθοί : Δημητρόπουλος Γιάννης - Μέκιος Σπύρος

ΠΑΣ Ανέζα (Σφήκας) : Γεωργάκης, Μπακοχρήστος Θ. (46' Παύλου), Χουλιάρας Αν., Παπανίκου, Πλακιάς, Χρηστογιάννης, Σιώζος Γ. (66' Γκανάρας), Μιχάλης, Παναγιώτου, Τσαμπάς (56' Παραλίκας), Ζώης (77' Ρούμπος)

ΠΑΣ Κομμένου (Μπαλάτσας) : Κόπανος, Ντάμας (70' Κόρδας), Πανακούλιας, Γεωργούλας, Νάτσιος Δ., Παππάς, Ρίζος, Ανδρέας, Γιάννενας, Κατσούλης, Κωσταδήμας