Εύκολη νίκη των Φιλελλήνων κόντρα στα Τζουμέρκα

Με 5-1 επικράτησαν του ΑΟΚ Τζουμέρκων, οι Φιλέλληνες Πέτα και παρέμειναν πολύ κοντά στην κορυφή της Β' ΕΠΣΑ.

Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, κόντρα στον ΑΟΚ Τζουμέρκων, η ομάδα του Πέτα, επικρατώντας με το ευρύ 5-1, και μένοντας πολύ κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο αγώνας διεξήχθη με ένα βοηθό διαιτητή, κάτι που τείνει να γίνει συνήθεια, δυστυχώς, φέτος σε αγώνα τοπικού πρωταθλήματος, και έχει ως αποτέλεσμα να υπάρχουν αναμενόμενα παράπονα από ομάδες, αλλά και ανθρώπινα λάθη από το διαιτητή, αφού είναι αδύνατον να έχει εικόνα, ειδικά για φάσεις οφσάιντ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 21ο λεπτό, όταν μετά από παράλληλο γύρισμα του Αθανασιάδη, ο Θεοδωρής που είχε πατήσει περιοχή, με πλασέ έγραψε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα, οι Φιλέλληνες διπλασίασαν τα τέρματά τους, με ένα περίεργο γκολ, όταν μετά από άτσαλο διώξιμο αμυντικού, η μπάλα βρήκε πάνω στο Γιάννη Σταμάτη, που πίεζε, και κατέληξε στα δίχτυα, για το 2-0. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν, ουσιαστικά, το παιχνίδι, στο 30ο λεπτό, όταν ο Γρούμπας έκανε τη σέντρα στην περιοχή, και ο Κώστας με πολύ ωραίο τελείωμα με γυριστό σουτ, έγραψε το 3-0. Ο Κώστας είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του στο 37' με την κεφαλιά του να περνά ελάχιστα άουτ, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 39ο λεπτό, όταν μετά από σέντρα του Π. Κατσάνου, ο Κοντοδήμας με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 3-1.

Στην επανάληψη, τα Τζουμέρκα, προσπάθησαν να βρουν κάποιο γκολ για δώσουν ενδιαφέρον στο παιχνίδι και είχαν ένα σουτ του Γ. Κατσάνου που κατέληξε άουτ, καθώς και μια προσπάθεια του Κόφφα που μπλόκαρε ο Πεπώνης, με τους γηπεδούχους να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους με δύο ακόμα τέρματα, το πρώτο στο 62ο λεπτό, με τον Κώστα με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, να διπλασιάζει τα τέρματά του και να σημειώνει το 4-1, για να διαμορφώσει το τελικό 5-1 στο 70ο λεπτό, ο  Β. Ευθυμίου, εκμεταλλευόμενος αναστάτωση στην άμυνα των Τζουμέρκων, και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Καραμπούλα.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθός : Πολύζος Κώστας

Φιλέλληνες Πέτα (Ρούσσας) : Πεπώνης, Κάτσινος, Γεωργής (50' Καλύβας), Ευθυμίου Β., Γρούμπας, Θεοδωρής (62' Λάλος), Αθανασιάδης, Τζούκας, Κώστας, Κολοβός, Σταμάτης Γ.

ΑΟΚ Τζουμέρκων (Κατσάνος Γ.) : Καραμπούλας, Μαρκοστάμος, Κουτρομάνης, Χάρος (65' Κυριαζόπουλος), Ζαχάρης, Μαργώνης, Κατσάνος Χ., Κοντοδήμας, Κατσάνος Γ., Κατσάνος Π., Κούρτης