Αφεντικό η Φιλοθέη στο τοπικό ντέρμπι με τη Νίκη Καλαμιάς

Σε τοπικό ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της Α' ΕΠΣ Άρτας, ο ΑΟ Φιλοθέης επικράτησε με σκορ 2-0 της Νίκης Καλαμιάς με σκόρερ τον Καλεύρα.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να πάρουν προβάδισμα στο 8ο λεπτό, όταν από εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Γιαννούλη από τα δεξιά, οι παίκτες της Νίκης αδράνησαν και ο Καλεύρας στο δεύτερο δοκάρι με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι που έψαχναν σήμερα βαθμό ή βαθμούς από το παιχνίδι στην προσπάθεια τους για την παραμονή στην κατηγορία, προσπάθησαν να ισοφαρίσουν με κάποια στημένα που κέρδισαν και τα εκτελούσε επικίνδυνα ο Άρης Καραχάλιος, όμως στην καλύτερη τους στιγμή στο 20ο λεπτό, ο Κατσιγιάννης δεν πρόλαβε να βρει για λίγο τη μπάλα προ του Αθανασίου που στη συνέχεια μπλόκαρε.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 48ο λεπτό. Ο Κατσιγιάννης με ωραία κούρσα από τα αριστερά απέφυγε τον Τζώρα και τον κεντρικό αμυντικό και πάσαρε παράλληλα για τον Καλεύρα, ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι και να κάνει το 2-0. Στο 63' οι παίκτες της Καλαμιάς έπαιξαν γρήγορα το κόρνερ και έπειτα από συνεχόμενα σουτ, ο Μουζακίτης έστειλε τη μπάλα άουτ. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπασιάκος εκτέλεσε το ελεύθερο, ο Κατσιγιάννης δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα με το κεφάλι προς τα μπροστά, ο Βασιλάκος βγήκε απέναντι στον Δημήτρη Καραχάλιο, όμως το σουτ του πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Στην επόμενη φάση, από κάθετη του Βασίλη Καραχάλιου ο Μουζακίτης βγήκε απέναντι στον Αθανασίου, όμως πλάσαρε πάνω του. Νέα απάντηση στην ευκαιρία της ομάδας της Καλαμιάς για τη Φιλοθέη στο επόμενο λεπτό, με τον Κατσιγιάννη να βγάζει κάθετα τον Τασούλα απέναντι στον τερματοφύλακα, ο οποίος έκανε ένα πλασέ περισσότερο πάσα για τον Βασιλάκο, με τον Ευθυμίου να προλαβαίνει τελευταία στιγμή και να απομακρύνει. Στο 88' από ακόμα μία εκτέλεση φάουλ του Άρη Καραχάλιου, ο Κατσιγιάννης έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα μόλις άουτ. Η τελευταία φάση άνηκε στους γηπεδούχους, με τον Ανδρέα Σερέτη να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά, στέλνοντας τη μπάλα δύο περίπου μέτρα δίπλα από το κάθετο δοκάρι.

Με αυτή τη νίκη η Φιλοθέη, είναι κοντά στο να τερματίσει στην 7η θέση (μία παραπάνω από πέρυσι), ενώ η Νίκη Καλαμιάς την επόμενη αγωνιστική αντιμετωπίζει εντός έδρας την ΑΕ Μενιδίου και θα θέλει τη νίκη για να μην μπλέξει.

Διαιτητής: Νίκου Θοδωρής  Βοηθοί: Πολύζος Κωνσταντίνος - Μεσίτι Γιάννης

ΑΟ Φιλοθέης (Καυκιάς-Λαζανάς): Αθανασίου, Ζώης Θ. (76' Γόγαλης), Διαμάντης (80' Σερέτης), Καραγιάννης, Μποχώτης, Βασιλάκος, Γιαννούλης Δ. (15' λ.τρ. Μπασιάκος), Γιαννούλης Σ., Κατσιγιάννης Σ., Καλεύρας, Μερκούρης (60' Τασούλας)

Νίκη Καλαμιάς (Μπακόλας): Καραχάλιος Δ., Τζώρας, Νταλάκας (87' Τσιτσώρης), Κατσιγιάννης Β., Ευθυμίου, Τσουκιάς (66' Τσώλας), Καραχάλιος Αρ., Σιαπλαούρας, Μπακοχρήστος, Μουζακίτης, Καραχάλιος Β.