Κομβικό "διπλό" για την Ανέζα στο Νεοχώρι

Σημαντική νίκη πήρε η Ανέζα, στην έδρα του Αχιλλέα, με 0-1.

Σε ένα ματς που διεξήχθη υπό πολύ δυνατό αέρα, ο ΠΑΣ Ανέζα, κατάφερε να επανέλθει στις επιτυχίες μετά την ήττα από τη Φλωριάδα, και να φύγει με ένα πολύ σημαντικό “διπλό” από την έδρα του Αχιλλέα Νεοχωρίου, και βρίσκεται πλέον πολύ κοντά στην απευθείας παραμονή του στην κατηγορία. Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φάσεις στο πρώτο μέρος δεν ήταν πολλές, με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτοι στο ημίωρο, με το Νάτσιο να βγαίνει απέναντι από τον Τσαμπά, ο οποίος το νίκησε. Ο ΠΑΣ ευτύχησε στην καλύτερή του στιγμή στο πρώτο μέρος, να σκοράρει, όταν από εκτέλεση κόρνερ του Παπαγεωργίου, στο 35ο λεπτό, ο Ντούλας πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 0-1.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αχιλλέας απείλησε νωρίς με δυο προσπάθειες του Τσέλα, με την πρώτη μάλιστα, να σταματά στο δοκάρι του Τσαμπά. Ο τερματοφύλακας της Ανέζας νίκησε στο 70ο λεπτό, τον Πάνο που προσπάθησε να σκοράρει με φάουλ από τα πλάγια, για να πάρει τη σκυτάλη στις ευκαιρίες η Ανέζα, στο 78', όταν από κόρνερ, ο Ζώης πήρε την κεφαλιά όμως σημάδεψε λίγο άουτ. Στην τελευταία τους καλή στιγμή, οι γηπεδούχοι, είδαν τον Τσαμπά και πάλι να μπλοκάρει το σουτ του Τσέλα στο 85ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το πολύ σημαντικό ροζ φύλλο αγώνος, και τον Αχιλλέα να μη γλυτώνει πλέον τα μπαράζ για τη σωτηρία του.

Διαιτητής : Αθανασίου Μπάμπης Βοηθοί : Σιγιάννης Τιμολέων – Νούσιας Οδυσσέας

Αχιλλέας Νεοχωρίου (Παπαχρήστος) : Χαλκιάς, Κολιογιάννης, Κοστρένι, Στόγια, Αρτένις, Τσέλα, Νάτσιος (89' Νάσο), Βούλγαρης, Δήμου (83' Τολιάκης Π.), Κολιός (28' Τολιάκης), Πάνος (71' Ανδρέας)

ΠΑΣ Ανέζα (Παππάς) : Τσαμπάς, Παππάς (62' Ζώης), Ρούμπος, Ντούλας, Μπαλάγκας, Νίκου, Μητσαράς (46' Παππάς Θ.), Σιώζος, Τσαμπάς Π., Κοτρότσιος, Παπαγεωργίου (72' Ιωάννου)