5 στα 5 για τους Αγίους Αναργύρους!

Το απόλυτο των νικών διατήρησαν οι Άγιοι Ανάργυροι, που επικράτησαν του ΑΟ Φιλιππιάδας, με 5-3.

Όπως γράψαμε και κατά την περίοδο προετοιμασίας των ομάδων, ο ΑΟ Αγ. Αναργύρων, στην επάνοδό του στους αγωνιστικούς χώρους, ήρθε για να πρωταγωνιστήσει και σήμερα έφτασε στο 5 στα 5 στο Πρωτάθλημα, επικρατώντας του ΑΟ Φιλιππιάδας με το ευρύ 5-3. Στο 11ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Γ. Τζίμας με πολύ ωραίο διαγώνιο σουτ, έγραψε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα, καθώς στο 14ο λεπτό, ο Κίτσιος έσπασε το τεχνικό οφσάιντ, και πλάσαρε εύστοχα, για το 1-1. Τρία λεπτά μετά, οι νικητές ανέκτησαν το προβάδισμά τους, όταν από σέντρα του Αν. Τζαλοκώστα, ο Καλόγηρος στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε για το 2-1. Οι γηπεδούχοι στην καλύτερή τους στιγμή στο πρώτο μέρος, πέραν των γκολ, είχαν δοκάρι με τον Τζαλοκώστα.

Στο δεύτερο μέρος, και συγκεκριμένα στο 64ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα, όταν από σουτ του Τζαλοκώστα και ασθενή απόκρουση του Νάσιου, ο Σακκάς με κοντινό πλασέ έγραψε το 3-1. Στο 76ο λεπτό, ο Αν. Τζαλοκώστας μετά από κομπίνα, με εξαιρετικό σουτ, δεν άφησε περιθώρια στο Νάσιο, σημειώνοντας το 4-1, για να μειώσει μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Μπάσιος με εκτέλεση φάουλ που κρέμασε τον Κανταρέλη. Οι Άγιοι Ανάργυροι στην αμέσως επόμενη φάση ανέκτησαν τη διαφορά τριών τερμάτων, με το Χήρα με κεφαλιά μετά από βαθιά μπαλιά του Κόνιαρη και αναστάτωση στην άμυνα, να γράφει το 5-2. Το τελικό 5-3 διαμόρφωσε στο 87ο λεπτό, ο Καραβασιλείου, με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή.

Διαιτητής : Καραγιάννης Θοδωρής  Βοηθοί : Αθανασίου Άγγελος - Νικολάου Βαγγέλης

ΑΟ Αγ. Αναργύρων (Τρούλλης-Τζίμας) : Κανταρέλης, Τζίμας Α., Φλούδας, Σιαπλαούρας, Κόνιαρης (80' Τρακαλής), Θεοδωρής, Τζαλοκώστας Αν., Καλόγηρος (51' Χήρας), Σακκάς, Τζίμας Γ. (67' Καλιαρντάς), Γεωργούλας

ΑΟ Φιλιππιάδας (Λαϊνάς) : Νάσιος, Μάρκου (46' Σταμάτης), Λαμπρούσης, Ευαγγέλου, Κίτσιος, Αλεξίου, Δήμος, Μπάσιος, Παπαρούνης, Τσοκανάς, Λάκκας (66' Καραβασιλείου)