Επιστροφή στην Ευρώπη με ισοπαλία για την Αναγέννηση, αύριο θα κριθεί η πρόκριση

Στο δεύτερο αγώνα μεταξύ της Αναγέννησης Άρτας και της Βουλγάρικης Byala, αύριο, θα κριθεί η πρόκριση στον 3ο γύρο του European Cup.

Με ισοπαλία επέστρεψε στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από χρόνια η Αναγέννηση Άρτας, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη σήμερα με 21-21 με την Μπιάλα, στον πρώτο αγώνα που έδωσαν οι δύο ομάδες για τον 2ο γύρο του European Cup. Η τυπικά γηπεδούχος σήμερα Αναγέννηση, καθώς επέλεξε να δώσει στη Βουλγαρία και τους δύο αγώνες, αρχικά βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ με σερί 4-0 οι τυπικά φιλοξενούμενες έκαναν το 4-8. Η αρτινή ομάδα με δικό της σερί 3-0 μείωσε τη διαφορά στο γκολ, για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 10-11 και το προβάδισμα στη Μπιάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η νταμπλούχος Βουλγαρίας με νέο σερί 4-0 ξέφυγε ξανά στο σκορ (11-15), όμως η Αναγέννηση απάντησε με δικό της σερί 5-0 και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στην αναμέτρηση με 16-15 και 17-16 στη συνέχεια. Ακολούθησε νέο νεκρό διάστημα για την αρτινή ομάδα, με τις φιλοξενούμενες να κάνουν το 17-20 και το 18-21, όμως η Αναγέννηση πάλεψε και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με 21-21, με τέρματα των Μούρνου-Μετέλσκα και με την Κόβτουν να ισοφαρίζει ένα λεπτό πριν το φινάλε. Πλέον, όλα θα κριθούν στην αυριανή (16/10, 15:00) ρεβάνς, με την Αναγέννηση που για ακόμη ένα ματς έδειξε πολύ καλά στοιχεία, να δείχνει επίσης ότι αν καταφέρει να σταθεροποιήσει την απόδοσή της, στο τέλος θα είναι αυτή που θα πάρει την πρόκριση στον 3ο γύρο της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Λούνγκου - Παρασκίβ (Ρουμανία)

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 4-6, 5-8, 7-8, 10-11 (ημχ), 11-14, 13-15, 16-16, 17-17, 18-21, 21-21

Πέναλτι: 5/5 - 3-3

Δίλεπτα: 5-2  Κόκκινη: Τρουβίτσινα (54:11)

Αναγέννηση Άρτας (Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Δήμου, Ναντότσι, Σκάρα, Νούλα 3, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 3, Σαΐντοβα, Τσερέπη, Σούρχαν 4, Προκοπίδου 2, Κόβτουν 4, Σβετκόφσκα, Παπακοσμά, Μετέλσκα 5

Byala (Ζόσαν): Καρτζίλοβα, Μπάμπιλ 10, Τοντόροβα, Ι. Ιβάνοβα 3, Μπογκντάνοβα 1, Βελίκοβα, Τάτσε 1, Χορένκο 3, Σάλι, Κασάμποβα 3, Κ Ιβάνοβα, Τσορνιάβσκα, Χασάν, Χοντσαρένκο, Τσάνκοβα, Τρουβίτσινα