Εντός έδρας ήττα από την Αχαγιά για τη Δόξα Πύρρου και τώρα πλέι οφ με τον Ιόνιο (pics)

Δεύτερη σερί ήττα από την Αχαγιά γνώρισε η αρτινή μας ομάδα και κατέλαβε την 6η θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Δεν τα κατάφερε χθες η ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας, καθώς ηττήθηκε με 76-83 από την Αχαγιά στο Κλειστό Γυμναστήριο Τ9 των Κωστακιών. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για την αρτινή μας ομάδα, με αποτέλεσμα να τερματίσει με ρεκόρ 12-10 στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 1ου ομίλου της National League 2. Φυσικά, ο πρωταρχικός στόχος που είχαν θέσει από την αρχή της σεζόν οι διοικούντες για την παραμονή της ομάδας στην κατηγορία όχι μόνο επετεύχθει, αλλά η ομάδα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει και το κάτι παραπάνω με τη συμμετοχή της στα πλέι οφ, έστω και με μειονέκτημα έδρας. Πρώτος αντίπαλος για την πρόκριση στα ημιτελικά, ο Ιόνιος Κέρκυρας, με το πρώτο παιχνίδι να διεξάγεται την επόμενη Τετάρτη (17/4) στην Κέρκυρα και την πρόκριση να κρίνεται στις 2 νίκες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επιθετικό ξέσπασμα και καλή άμυνα, η αρτινή μας ομάδα βρέθηκε μέχρι και στο +12, αλλά η ομάδα της Αχαγιάς με ένα μικρό σερί 5-0 έκλεισε το ημίχρονο στο 47-41. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε, με τους φιλοξενουμένους να ευστοχούν σε διαδοχικά τρίποντα, ενώ από την άλλη πλευρά η Δόξα Πύρρου δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση απέναντι στη ζώνη των αντιπάλων, με το τρίτο δεκάλεπτο να αποδεικνύεται καταστροφικό για τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 58-67. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Αχαγιά κατάφερε να χτίσει και να πάρει διψήφια διαφορά, με τη αρτινή μας ομάδα να μειώνει στη συνέχεια με ένα σερί σε 74-80, όμως μία παράβαση 3'' δεν δόθηκε, ο πάγκος των γηπεδούχων δέχθηκε τεχνική ποινή για τη διαμαρτυρία και έτσι αντί η διαφορά να μειωθεί, το σκορ έγινε 74-83, κλειδώνοντας με αυτό τον τρόπο τη νίκη για τους φιλοξενούμενους που ταυτόχρονα κατέλαβαν τη 2η θέση στο βαθμολογικό πίνακα και θα είναι πιθανός αντίπαλος αν η Δόξα Πύρρου προκριθεί στα ημιτελικά.

Διαιτητές: Βασιλόπουλος - Σαρακενίδης - Κουρόγλου

Δεκάλεπτα: 26-26, 21-15, 11-26, 18-16

ΑΕ Δόξα Πύρρου Άρτας (Μανθάς): Ιωαννίδης 2, Γυφτοκώστας 5(1), Ξιούρας 11(3), Πρίφτι 2, Μπαρτζώκας 2, Δόνος 2, Μπάλλας 21, Ίλιτς 18(2), Μουκάι, Σταυρόπουλος 13(3)

ΑΟ Αχαγιά (Δελάρτας): Τσακίρης 16(4), Χονδρόπουλος 12(3), Ντόκιτς 14(1), Τόκας, Ιατρόπουλος 2, Κανελλάκης 8(2), Ταρναρής 2, Κουκουζέλης, Ιωάννου 6(1), Λυμπέρης 18(2), Οικονομόπουλος 5