Υπερπολύτιμη νίκη για Εθνικό

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη για τον Εθνικό, που επικράτησε του Θεσπρωτού με 2-1.

Tην περιγραφή του παιχνιδιού σας προσφέρει το συνεργείο:
ΠΑΠΑΤΣΙΜΠΑΣ
ΕΜΠΟΡΙΑ ΑΝΤΑΛ/ΚΑ ΑΥΤ/ΤΩΝ - ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ - ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ (Zavoli) -
ΟΔΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ (Hellas Service)
ΕΔΡΑ : ΙΜΑΡΕΤ ΑΡΤΑΣ - ΕΛΕΟΥΣΑ ΤΗΛ. 2681072338

Υγραεριοκίνηση για full injection κινητήρες από 599 € αποκλειστικά στο συνεργείο Παπατσίμπας.

Μεγάλη νίκη για τον Εθνικό στη Φιλιππιάδα, κόντρα στο Θεσπρωτό, με την οποία ξεφεύγει αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη, ξεπερνώντας μάλιστα στη βαθμολογία και το σημερινό του αντίπαλο. Η πρώτη φάση ήρθε για τους γηπεδούχους μόλις στο 5', όταν ο Βραχνός πήρε την κεφαλιά σε εκτέλεση κόρνερ, όμως ο Κωνσταντάκος έδιωξε δύσκολα. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 25ο λεπτό, με το Σουκιά να πιάνει σουτ, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Λίγο μετά, ο Μανιώτης εκτέλεσε φάουλ το οποίο προσέκρουσε στο τείχος. Ο ίδιος παίχτης εκτέλεσε εκ νέου φάουλ στο 32', αυτή τη φορά πολύ καλό, το οποίο έβγαλε δύσκολα ο Κωνσταντάκος, για να έρθει στην επαναφορά ο Μιχάλης και να γράψει το 1-0. Δέκα λεπτά μετά, ο Εθνικός διπλασίασε τα τέρματά του, όταν ο Μπαλογιάννης ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι, για να το μετατρέψει σε γκολ ο Μιχάλης για το 2-0

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μισό ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, και είχαν ευκαιρίες τόσο με το Βιτώρο, όσο και με τον Ηλία, με τον Τρανουλίδη όμως να φωνάζει "παρών" όποτε χρειάστηκε. Στο 67', ο Εθνικός απώλεσε σπουδαία ευκαιρία με το Μπαστάνη να βρίσκεται σε θέση τετ α τετ, όμως να μην τελειώνει καλά τη φάση, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 3-0. Ο Θεσπρωτός συνέχισε να πιέζει και στο 76' λεπτό μείωσε το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Νόνη. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν με συνεχόμενα κόρνερ στην περιοχή του τον Εθνικό, στην καλύτερή τους όμως στιγμή, ο Τρανουλίδης είπε "όχι" στον Ντόκο στο 85ο λεπτό, με το 2-1 να παραμένει μέχρι τέλους.

Διαιτητής : Μάντζιος  Βοηθοί : Θανασιάς-Κόλλιας

Εθνικός Φιλιππιάδας (Γιάννος): Τρανουλίδης, Μανιώτης, Ντανάι, Δημουλάς (79' Βουτσελάς), Βραχνός, Τσουλιάης, Κουμπής (84' Λέντζος), Άτσκα, Μπαστάνης, Μπαλογιάννης (87' Τσιφλίδης), Μιχάλης

Θεσπρωτός (Μουρούτης): Κωνσταντάκος, Ηλίας, Μυρσινιάς, Νόνης, Πάνος (70' Μπλέτσας), Πέντσας, Βιτώρος (60' Μέμος), Γιάκος, Ντόκος, Σουκιάς, Μπίκας (46' Λαγός)