Νίκη για τους Φιλέλληνες επί του Ηροδότου

Φρένο στην πολύ καλή πορεία του Ηρόδοτου Καλογερικού έβαλαν οι Φιλέλληνες Πέτα, επικρατώντας στην έδρα τους με 2-0.

Νίκη για τους Φιλέλληνες Πέτα κόντρα στον πολύ καλό φέτος Ηρόδοτο Καλογερικού, που τους προσφέρει βαθμούς, όμως δεν τους φέρνει ακόμη πάνω από τα μισά του βαθμολογικού πίνακα. Η πρώτη καλή φάση ήταν για τους φιλοξενούμενους, με τον Παύλου να σουτάρει όμως ο Γεροδήμος μπλόκαρε τη μπάλα. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αφού προειδοποίησαν με ένα σουτ του Γούλα, άνοιξαν στο 14ο λεπτό το σκορ όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Σταμάτη και απόκρουση του Οικονόμου, από κοντά ο επερχόμενος Γρούμπας με πλασέ, άνοιξε το σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν και έψαξαν την ισοφάριση πριν το ημίχρονο, χάνοντας δύο κλασικές ευκαιρίες για να το πετύχουν, μία σε τετ α τετ του Παύλου που πλάσαρε όμως από εξαιρετική θέση απελπιστικά άστοχα, αρκετά μέτρα έξω από την εστία, και μία με τον Γκαναβία που πλάσαρε εντός περιοχής όμως ο πολύ σταθερός Γεροδήμος, έδιωξε εντυπωσιακά.

Στην επανάληψη, και καθώς οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν για να ισοφαρίσουν, οι γηπεδούχοι έβρισκαν χώρους στην κόντρα. Το έργο για τον Ηρόδοτο δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο, καθώς ο Γιώτης στο 55' αποχώρησε τραυματίας, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν με παίχτη λιγότερο. Τελικά, σε μια αντεπίθεση με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματα τους, όταν από ασυνεννοησία της άμυνας του Ηροδότου ο Αθανασιάδης, έγινε κάτοχος της μπάλας, και πλάσαρε για το 2-0. Στα εναπομείναντα λεπτά οι δυο ομάδες είχαν από μία αξιόλογη φάση. Για τον Ηρόδοτο, μια εκτέλεση φάουλ του Παύλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ για τους γηπεδούχους, ένα σουτ του Σταμάτη πέρασε λίγο πάνω από την εστία.

Διαιτητής : Κουτσιαύτης Αριστομένης  Βοηθοί : Σαρλής Χρήστος - Μάνος Δημήτρης

Φιλέλληνες Πέτα (Σφήκας) : Γεροδήμος, Βάσιος (75' Κώστας), Γούλας, Κολιός, Γρούμπας, Δήμος, Αθανασιάδης, Μπιρμπίλης, Ροβίνας, Σταμάτης, Μακρής (57' Τσιγαρίδας)

Ηρόδοτος Καλογερικού (Γεωργίου) : Οικονόμου, Χουλιάρας Ν., Στεργίου (46' Ευαγγέλου), Χεμπέγια, Καραμέτσιος, Γιώτης, Παναγιώτου, Γεωργίου, Καπλανάι, Παύλου, Γκαναβίας